Samorząd mimo braku regulacji, zadbał o opiekę medyczną i miejsca dla dzieci w szkołach i przedszkolach. Utworzył też bazę pomocowa złożoną z ludzi dobrej woli, którzy mogą tu zaoferować swoje darmowe usługi (m.in. prawne i psychologiczne, tłumaczenia itp., zajęcia dla maluchów). OPS przygotował też racje żywnościowe dla uchodźców, które sukcesywnie są wydawane rodzinom z Ukrainy.
Niesamowita jest również ofiarność mieszkańców, którzy także przyjmują uchodźców pod swój dach. Wszystkie 11 jednostek OSP z terenu gminy włączyło się do akcji pomocowej koordynowanej przez aleksandrowski samorząd. W aleksandrowskim OSP uruchomiono punkt zbiórki darów, trafiają tu dary nie tylko od mieszkańców i firm z terenu gminy, ale również z zagranicy (z Anglii oraz Holandii). W pozostałych jednostkach uruchomiane są punkty, w których swoje tymczasowe miejsce znajdą uchodźcy (dwie jednostki już są pełne).
Oprócz pomocy dla uchodźców na miejscu, miasto organizuje również konwoje z darami dla Ukrainy. Pierwszy konwój (7 busów) wysłano już w zeszłym tygodniu do Zbaraża (w drodze powrotnej zabrano uchodźców). Następny konwój - tym razem ciężarówek - z darami humanitarnymi oraz sprzętem ochronnym dla wojska wyruszy na granicę w czwartek 10 marca i trafi do Kostopola koło Równego.
Gmina wysłała również trzy autokary po uciekinierów, którzy znaleźli schronienie na terenie miasta i gminy Aleksandrów Łódzki. W pomoc dla uchodźców włączają się również firmy działające na terenie miasta. Począwszy od światowych gigantów jak ABB czy Rossman, poprzez lokalne firmy, jak np. Legs.