Apel samorządowców do prezydenta RP o metropolię dla Pomorza
Kilkudziesięciu samorządowców z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot zaapelowało w poniedziałek, 22 czerwca, do prezydenta RP Karola Nawrockiego o podpisanie ustawy o związku metropolitalnym dla województwa pomorskiego.
Metropolia_gdańska-apel-fot_gdansk.png
fot. gdansk.pl

Z apelem do prezydenta Karola Nawrockiego samorządowcy wystąpili na konferencji prasowej w Żukowie. Podkreślali zgodnie, że jest to historyczna szansa na rozwój regionu.

- Dziś wysłany został list podpisany przez 61 samorządów Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot skierowany do pana prezydenta Nawrockiego. Autorzy podkreślają, że ustawa metropolitalna zmieni codzienne życie i funkcjonowanie ponad 1,5 miliona mieszkańców - powiedział prezes OMGGS, Michał Glaser.

Dodał, że podobny list do Karola Nawrockiego, wystosowało też 41 samorządowców Śląska i Zagłębia, którzy chcą zwiększenia kompetencji Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, istniejącej od 2017 r.

Burmistrz Żukowa Mariola Zmudzińska podkreśliła, że wypowiada się przede wszystkim jako mieszkanka gminy Żukowo.

- Gminy, która na co dzień doświadcza zarówno pozytywów związanych z intensywnym rozwojem gminy Żukowo, ale również konsekwencji takiej sytuacji. Cieszymy się, że sprowadzają się do nas nowi mieszkańcy, bo to świadczy o tym, że nasza gmina jest bardzo atrakcyjna. Jednocześnie oznacza to dla nas ogromne zobowiązanie. Potrzebujemy szkół, dróg, transportu publicznego, infrastruktury społecznej, ale również od lat mierzymy się z problemami problemami wodociągowymi. Wyzwanie jest naprawdę ogromne - zaznaczyła.

Zwróciła uwagę, że bez związku metropolitalnego dalszy rozwój gminy Żukowo będzie utrudniony.

- Dziś wiele problemów przekracza granice administracyjne. Mieszkańcy gminy Żukowo uczą się, pracują w Gdańsku, w Gdyni, w Sopocie. Tymczasem, transport zbiorowy, planowanie przestrzenne oraz rozwój infrastruktury, wciąż zarządzane są w sposób rozproszony. Efekty to korki, problemy ze spójnością komunikacji publicznej, utrudnienia, które wszyscy odczuwamy każdego dnia - argumentowała Mariola Zmudzinska.

Zaznaczyła, że to właśnie ustawa metropolitalna pozwoli stworzyć jeden spójny system komunikacji publicznej i jeden bilet metropolitalny.

Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek dodała, że pomysł utworzenia metropolii dla Pomorza to zasługa wielu lat pracy różnych samorządowców w kilku kadencjach.

Przypomnijmy, że ustawa o związku metropolitalnym dla województwa pomorskiego została przegłosowana przez Sejm 11 czerwca. Teraz o jej losie zdecyduje Karol Nawrocki. Prezydent ma 21 dni, aby podjąć decyzję o podpisaniu lub zawetowaniu ustawy.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY