Apel
Związku Miast Polskich
w sprawie
realizacji przez rząd RP uzgodnionych ram nowej perspektywy finansowej UE,
zawartych w decyzji wykonawczej Rady Europejskiej ws. KPO oraz w umowie partnerstwa
Jak wynika ze sprawozdań KR RIO, ponad 1/4 nakładów inwestycyjnych na rozwój regionalny i lokalny w Polsce pochodziła z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Od roku 2009 do 2021 było to 138,2 mld z ogólnej sumy 523,8 mld zł w cenach bieżących (26,8%).
W najbliższych latach, w związku z dodatkowym instrumentem finansowym w postaci Funduszu Odbudowy i Zwiększania Odporności, pula dostępnych środków rozwojowych jest jeszcze większa.
Dlatego wzywamy rząd RP do podjęcia uzgodnionych z Radą i Komisją Europejską działań, które umożliwią nie tylko zaliczkowanie zaplanowanych przedsięwzięć, ale także harmonijną realizację kolejnych płatności. Wzywamy w szczególności do podjęcia zawartej w uzgodnionych z UE dokumentach reformy sądownictwa, zapowiedzianej w 2015 roku i wciąż praktycznie nierozpoczętej (poza zmianami personalnymi). Brak tych działań potwierdza ostatnio na publicznych spotkaniach prezes partii rządzącej od ośmiu lat. Konieczność ich realizacji nie wynika przy tym z rzekomego narzucania nam przez Komisję Europejską swoich poglądów, ale z wymogu zapewnienia transparentności wydatkowania środków pochodzących ze wspólnego budżetu unijnego.
Podkreślamy, że bez zapewnienia finansowania zaplanowanych w KPO i RPO przedsięwzięć, samorządy nie będą mogły rozpocząć procedur przetargowych, co stawia pod znakiem zapytania realizację planów dalszego rozwoju naszego kraju w wymiarze lokalnym i regionalnym.
Kraków, 21 października 2022 r.