Aż 7 nowych miast w Związku Miast Polskich
Przedbórz, Krosno, Wodzisław Śląski, Biała Piska, Krynica Morska, Ustrzyki Dolne i Mielno - to miasta, które w ostatnich tygodniach przyłączyły się do Związku Miast Polskich.
Z naszych miast
Krosno.jpg

Uchwałę o przyjęciu do Związku Miast Polskich kolejnych 7 miast Zarząd ZMP podjął na ostatnim spotkaniu 21 kwietnia. Obecnie Związek liczy 298 miast.

Przedbórz to miasto w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, położone nad rzeką Pilicą. Liczy nieco ponad 4 tysiące mieszkańców. Od 1370 roku miejscowość ta posiada prawa miejskie. Jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki współczesnego Przedborza jest turystyka. Na terenie gminy znajduje się bowiem Przedborski Park Krajobrazowy, co pozwala na działalność licznych gospodarstw agroturystycznych.
Najciekawszymi zabytkami są kościół św. Aleksego z 1278 r., ratusz z 1820 roku w stylu klasycystycznym, karczma z XVIII wieku, przebudowana w 1898 roku (obecnie muzeum) oraz pozostałości zamku z XIV w., wzniesionego nad Pilicą przez króla Kazimierza Wielkiego. Można tu podziwiać ponadto układ urbanistyczny z pierwszej połowy XIV.
W Przedborzu zachował się unikatowy zespół barokowych kapliczek typu słupowego, powszechnie nazywanych „kapliczkami cholerycznymi”. Zostały one wzniesione dla ochrony miasta przed epidemiami cholery, szalejącymi w okolicach Przedborza w XVII wieku. Kapliczki te ustawiano przy wjazdach do miasta, aby zarówno wjeżdżający, jak i wyjeżdżający z niego mogli się pod nimi modlić do Boga o odsunięcie groźby zarażenia się tą chorobą. Do dzisiaj przetrwało w Przedborzu aż pięć takich kapliczek.

Krosno w województwie podkarpackim jest częścią Euroregionu Karpackiego, w skład którego wchodzą przygraniczne tereny Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Rumunii. Miasto zamieszkuje 50 tysięcy mieszkańców.
Krosno w przeszłości określane było jako „parva Cracovia” – czyli „mały Kraków”. Krośnieński Rynek z renesansowymi sukiennicami kojarzył się z krakowskim Starym Miastem, a także nazywany był tak ze względu na wysoki poziom życia umysłowego miasta. O celowości porównywania do Krakowa świadczy umieszczenie widoku Krosna w dziele Civitates orbis terrarum (Miasta świata wydanym w 1617 r. w Kolonii) w towarzystwie m.in. Krakowa, Poznania, Warszawy czy Zamościa.
Krosno jest miastem inteligentnym, dbającym o jakość życia mieszkańców poprzez rozwój innowacyjnej gospodarki, edukacji, kultury z poszanowaniem środowiska - czytamy w strategii dla miasta do roku 2022.
2 czerwca 2012 r. na krośnieńskim Rynku odbyła się uroczystość „Lokacji Krosna – Miasta Szkła”. W mieście rozpoczęło działalność Centrum Dziedzictwa Szkła gdzie można poznać szklane dziedzictwo miasta i regionu w oryginalny i niecodzienny sposób. Sam obiekt dostępny jest dla turystów.
Podczas niedawnej sesji dialogu "Miasta Przyszłości" prezydent Krosna odebrał wyróżnienie za poparcie społeczne i inicjatywy służące mieszkańcom. Miasto zostało uznane za Lidera Miast Przyszłości 2017 w kategorii miast do 60 tys. mieszkańców.


Wodzisław Śląski położony na południowym zachodzie województwa śląskiego, liczy prawie 49 tysięcy mieszkańców. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych z Wodzisławia można dostrzec pasmo Beskidu Śląsko-Morawskiego ze szczytem Łysa Góra oraz góry Beskidu Śląskiego – Czantoria Wielka i Skrzyczne. Miasto usadowione jest na kilku wzgórzach poprzecinanych głębokimi wąwozami. Stare Miasto leży na wysokości około 230-250 m n.p.m., natomiast otaczające je osiedla mieszkaniowe położone są wyżej.
Za datę otrzymania praw miejskich przyjęto uważać rok 1257, w którym zostali sprowadzeni do Wodzisławia minoryci (franciszkanie). W tym roku Wodzisław obchodzi jubileusz 760-lecia. Z tej okazji samorząd miasta organizuje różne akcje dla mieszkańców, np. zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt, 760 pączków w Tłusty Czwartek czy tulipanów na Dzień Kobiet. Kolejnym, realizowanym z okazji jubileuszu Wodzisławia Śląskiego działaniem jest #760drzewNA760lat. W ramach miejskiej akcji, która wystartowała 24 kwietnia, miasto i chętni mieszkańcy wspólnie posadzą w różnych dzielnicach w sumie 760 drzew.
Wodzisław Śląski jest znanym w Polsce ośrodkiem piłkarskim. W latach 1996–2010 w Ekstraklasie występowała drużyna miejscowej Odry.

Zamieszkała przez ponad 4 tysiące mieszkańców Biała Piska leży w województwie warmińsko-mazurskim.
W tym roku miasto obchodzi 295. rocznicę nadania praw miejskich. Hasłem tegorocznych obchodów są słowa prof. Leszka Kołakowskiego „Im więcej jedności, tym więcej dobra”.
Rok 2017, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Białej Piskiej, jest „Rokiem Obchodów Jubileuszu 295-lecia Nadania Praw Miejskich Białej Piskiej”, w którym odbędzie się szereg uroczystości. Landrat (starosta) Królewiecki przekazał na ręce Burmistrza Białej Piskiej specjalnie napisany na tą uroczystość hejnał Gminy Biała Piska. Radni podjęli uchwałę, że będzie on odtwarzany publicznie z wieży Ratusza Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej codziennie o godz. 9.00, a także podczas uroczystości z okazji świąt państwowych i samorządowych oraz wydarzeń o znaczeniu ogólnokrajowym i lokalnym.
Najciekawsze zabytki w tym mieście to barokowy kościół pw. Andrzeja Boboli, ratusz z początku XX w., zabudowa małomiasteczkowa z przełomu XIX i XX w., a także zdewastowany cmentarz niemiecki.

Krynica Morska jest jednym z najmniejszych, pod względem liczby ludności, miast w Polsce. Usytuowana na północy Polski, na małym skrawku lądu - Mierzei Wiślanej, otoczona od północy wodami Morza Bałtyckiego, a od południa Zalewu Wiślanego porośnięta wiecznie zielonym, sosnowo - bukowym lasem, od dziesiątek lat przyciąga tysiące turystów. Co sprawia że turyści przyjeżdżają tu rokrocznie? Z całą pewnością klimat: czyste, obfitujące w jod powietrze, długie, piaszczyste plaże z miłym dla stóp piaskiem, wysokie, białe wzniesienia wydmowe, idealnie nadające się do żeglarstwa, bogate w ryby, wody Zalewu Wiślanego oraz piękne, gęste lasy obfitujące w różne gatunki roślin i zwierząt.
Z najwyższej wydmy tj. Wielbłądziego Garbu (48,5 m n.p.m.) roztacza się piękny widok: z jednej strony Bałtyku z drugiej Zalewu Wiślanego, którego horyzont zamykają Wzgórza Wysoczyzny Elbląskiej z Katedrą Fromborską. W tutejszym Rezerwacie Buków spotkać można daniele, lisy, dziki, jenoty oraz niezliczoną ilość ptactwa.
Stara zabudowa miasta pochodzi z początku XX wieku. Stanowi zespół zabytkowych willi i pensjonatów. Jest tu też latarnia morska - jedna z niewielu na Wybrzeżu, która została udostępniona zwiedzającym.


Leżące na wysokości ok. 480 m n.p.m., na trasie małej i dużej pętli bieszczadzkiej Ustrzyki Dolne to miasto w województwie podkarpackim, będące siedzibą powiatu bieszczadzkiego. W latach 1944–1951 Ustrzyki należały do ZSRR (wróciły do Polski w ramach umowy o zmianie granic). Liczą dziś prawie 10 tysięcy mieszkańców. Prawa miejskie Ustrzyki Dolne uzyskały w roku 1723.
Współczesne miasto ma najbardziej rozbudowaną infrastrukturę narciarską w woj. podkarpackim, dlatego nazywane jest często zimową stolicą tego województwa. W promieniu kilku kilometrów od centrum miasta znajdują się stacje narciarskie Gromadzyń i Laworta, wyciągi orczykowe na Małym Królu, a także trasy biegowe na górze Żuków posiadające homologację FIS o łącznej długości ok. 10 km. Na terenie miasta znajduje się kompleks basenowo-rekreacyjny z krytą pływalnią.
Dużą atrakcją jest muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego wybudowane na początku lat 70. XX wieku – jest ono jednym z największych muzeów przyrodniczych w kraju.


Popularne, nadmorskie Mielno leży 12 km od Koszalina, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Zamieszkuje je nieco ponad 3 tys. osób. To jedno z najmłodszych polskich miast - status miejski otrzymało 1 stycznia tego roku.
Jego największą atrakcją jest czysta, strzeżona i zradiofonizowana plaża, wokół której znajdują się kawiarnie, restauracje, smażalnie ryb oraz inne punkty gastronomiczne i handlowe. Wzdłuż plaży można spacerować promenadą.
Część Mielna, osiedle Unieście i Łazy od strony południowej ma dostęp do jeziora Jamno. W Mielnie znajduje się najstarszy na środkowym wybrzeżu Bałtyku Klub Morski "Tramp", który istnieje już blisko 60 lat. Na przystani żeglarskiej KM "Tramp” przy 140-metrowym pomoście funkcjonuje wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerów wodnych. Stąd stateczkiem wycieczkowym "Mila” można wyruszyć w rejs po jeziorze.
W centrum Mielna, na deptaku przy ul. Kościuszki można odpocząć i ochłodzić się przy fontannie, można zabrać głos w bodaj jedynym w Europie Hyde Parku, wzorowanym na londyńskim pomyśle manifestowania wolności myśli i słowa. Można również odwiedzić średniowieczny gródek strażniczy otoczony fosą. Cennym zabytkiem jest kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego. Obiekt pochodzi z XV wieku i ma niepowtarzalny klimat. W Mielnie nadal można znaleźć dobrze utrzymane budynki pochodzące z początku XX wieku.


Zdjęcia pochodzą z serwisów internetowych miast


POZOSTAŁE ARTYKUŁY