Sygnatariusze zobowiązują się m. in. do wspólnych działań skierowanych do młodzieży, rodziców i pedagogów, wzmacniania takich wartości jak rodzina i rodzicielstwo i więzi społeczne oraz wypracowanie mechanizmów przeciwdziałających kryzysowi demograficznemu. Proponowane działania na rzecz rodziny obejmują m.in. programy zdrowotne, profilaktyczne i szkoleniowe.
„Deklaracja na Rzecz Rodziny w Zagłębiu Miedziowym” jest ukoronowaniem badań prowadzonych przez KGHM wśród młodzieży. Skupione one były wokół roli rodziny w ówczesnym świecie. Młodych ludzi zamieszkujących teren Zagłębia Miedziowego pytano także m. in. o ich plany zawodowe oraz oczekiwania wobec lokalnego rynku pracy.
- To dokument, który potwierdza wspólne działania. Nie zaczęliśmy od deklaracji, ale od wielu działań, prowadzonych w porozumieniu z gminami, miastami i powiatami. Razem możemy zrobić jeszcze więcej na rzecz rodzin - podkreślił na spotkaniu z samorządowcami z regionu prezes KGHM Marcin Chludziński.
Tegoroczny projekt miedziowego koncernu i samorządów obejmie badania diagnostyczne nastolatków, kursy rozwijające kompetencje dyrektorów szkół oraz programy profilaktyczne rekomendowane przez uznane instytucje naukowe.
W projekcie finansowanym w połowie przez Fundację KGHM weźmie udział kilkadziesiąt szkół oraz kilka tysięcy nastolatków, ich rodziców i nauczycieli.
Działania prorodzinne zaplanowane na 2020 r. były już pilotażowo realizowane w Zagłębiu Miedziowym w poprzednich latach z zaangażowaniem środków KGHM i samorządów.
- To kolejny krok w kierunku konsolidacji i budowania potencjału gospodarczo-społecznego w Zagłębiu Miedziowym – powiedział prezydent Tadeusz Krzakowski.- Tylko wspólne, samorządowe i biznesowe działania mogą zagwarantować dzisiejszą siłę Zagłębia Miedziowego i troskę o jego rozwój w interesie wszystkich mieszkańców.
Warto dodać, że 28 stycznia 2020 31 samorządów tego regionu podpisało Deklarację intencji zawarcia współpracy gmin i powiatów Legnicko - Głogowskiego obszaru funkcjonalnego. Tekst Deklaracji tutaj