Ponad 40 przedstawicieli polskich i niemieckich miast oraz powiatów wzięło udział w posiedzeniu Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej 27 listopada br. w Berlinie. Tematy przewodnie spotkania to: „Zapewnienie wykwalifikowanych kadr“ oraz „Wspieranie relacji miasto-obszary ościenne“. Obradom po stronie polskiej przewodniczył Piotr Głowski, prezydent Piły, a po stronie niemieckiej, Stefan Löwl, starosta Powiatu Dachau.
Liczny udział przedstawicieli polskich i niemieckich miast pokazuje, jak ważny jest dialog między naszymi narodami, jak dużo mamy wspólnych problemów, jak bardzo możemy uczyć się od siebie nawzajem i budować jedną, wspólną, różnorodną Europę. Zmiany demograficzne dokonujące się zarówno w Polsce, jak i Republice Federalnej Niemiec, są dużym wyzwaniem nie tylko dla rządów centralnych, ale przede wszystkim dla samorządów. Starzenie się społeczeństwa, odpływ ludności do większych subregionalnych miast, „wymieranie“ niektórych zawodów, dualne szkolnictwo, niskie płace, wykluczenie z rynku pracy ze względu na urlop wychowawczy czy wiek (50+), brak mieszkań (bardziej po stronie polskiej) czy ich wysokie ceny, infrastruktura komunikacyjna - to czynniki, które są wyzwaniem dla wielu burmistrzów i prezydentów po obu stronach Odry.,
Wśród referentów posiedzenia, obok przedstawicieli niemieckich ministerstw oraz instytutów, był także Stephan Erb, dyrektor Niemieckiego Biura Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, który przedstawił aktualną ofertę wsparcia dla młodzieży nie tylko z Polski oraz Niemiec, ale też młodych ludzi np. z Ukrainy (więcej na www.pnwm.org). Polskie samorządy na berlińskim spotkaniu reprezentowali przedstawiciele miast: Brzegu, Gdańska, Gostynia, Jarocina, Kórnika, Łodzi, m.st, Warszawy, Piły, Polic, Pruszcza Gdańskiego, Rawicza, Wołomina.
Berlin, 27 listopada 2018. (HL)