Współpraca ponad granicami administracyjnymi należy obecnie do najważniejszych wymogów efektywnego zarządzania w administracji publicznej. Jednak praktyczna realizacja tej zasady stanowi często trudne wyzwanie, gdyż taka kooperacja wymaga umiejętności współdziałania ponad granicami administracyjnymi.
Ostatnie Forum Rozwoju Lokalnego było okazją do zapoznania się z dobrymi przykładami międzygminnej współpracy w Norwegii i w Polsce. Eksperci i praktycy mówili m.in. o tym, jak budować wzajemne zaufanie, uzyskiwać wspólne korzyści, rozszerzać zakres i wykorzystywać różne formy współpracy. Prezentowane doświadczenia dotyczyły całościowej współpracy terytorialnej, a także współpracy sektorowej w zakresie gospodarki odpadami i zarządzania turystyką.
- Współpraca międzygminna rozwinięta jest w wielu europejskich krajach ponieważ wszyscy coraz lepiej widzimy, że granice administracyjne nie są istotne przy realizacji większości zadań związanych z obsługą naszych mieszkańców. Tyle że granice administracyjne w dobrej administracji czasami przeszkadzają w tym sensie, że rozwiązania prawne, które ułatwiają i umożliwiają tą współpracę nie nadążają czasami za potrzebami – mówił podczas seminarium Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP. W Polsce w zmianach prawnych dotyczących współpracy międzysamorządowej wspiera nas Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej , ale inne resorty niekoniecznie za tym nadążają. Dopiero od niedawna resort administracji i spraw wewnętrznych przyjął do wiadomości i obiecał, że poprze rozwiązania, które w tej chwili przygotowujemy wspólnie z Ministerstwem Funduszy.
Podczas spotkania przedstawione zostały doświadczenia z 10 lat popularyzacji i wspierania współpracy polskich samorządów przez Związek Miast Polskich. Jednym z takich doświadczeń był realizowany w latach 2020-2023 projekt Centrum Wsparcia Doradczego. Łącznie w jego II edycji projektu uczestniczy 77 partnerstw zrzeszających ponad 700 powiatów i gmin. Prawie 50% z nich to obszary strategicznej interwencji. Na terenie partnerstw mieszka 7,5 mln osób – to 20% ludności Polski.
Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się, jak jest zorganizowana i jakie efekty przynosi współpraca międzygminna w regionie Drammen w Norwegii. Norwescy goście seminarium opowiedzieli także o tym jak wygląda zarządzanie odpadami komunalnymi w Norwegii.
Jeśli chodzi o polskie miasta i ich współpracę, to doświadczeniami na ten temat podzielił się burmistrz Dzierżoniowa, Dariusz Kucharski, który mówił o wspólnych działaniach jako kluczu do skutecznego partnerstwa Aglomeracji Dzierżoniowskiej. Z kolei Piotr Basiński opowiedział o doświadczeniach Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, która zrzesza Poznań i sąsiednie gminy, aby rozwijać lokalną turystykę.
Zachęcamy do obejrzenia zapisu całego seminarium oraz do zapoznania się z prezentacjami pod tekstem.
Obecny cykl FRL jest realizowany w ramach projektu kontynuacji współpracy bilateralnej polskich, norweskich i islandzkich samorządów jako przykładu wypracowania trwałych relacji po projektach dotyczących rozwoju lokalnego oraz rozbudowy współpracy w przygotowaniu kolejnej perspektywy. Projekt „Inicjatywa Bilateralna 2024-2025” realizowany jest dzięki środkom Funduszu Współpracy Dwustronnej, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.