Europejska Stolica Kultury 2029
12 polskich miast złożyło deklaracje o przystąpieniu do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Do 15 września mają czas na złożenie wniosków aplikacyjnych, które będą rozpatrywane przez niezależnych ekspertów Komisji Europejskiej.
Europ_Stolioca_Kultury_2016.jpg
fot. wroclaw.pl

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany sekwencyjnie: dwóm lub trzem miastom z krajów UE, EOG/EFTA oraz krajom kandydującym (lub potencjalnym kandydatom). Dotychczas dwa polskie miasta: Kraków (w 2000 r.) i Wrocław (w 2016 r.) zostały wyróżnione tym tytułem. Po raz kolejny Polska (także Szwecja) może zgłosić swoje miasto na 2029 r. Tytuł przyznawany jest na okres 1 roku. Organizacja obchodów zwią­zanych z uzyskaniem tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury” w 2029 r. to okazja do wypro­mowania wybranego ostatecznie miasta na arenie międzynarodowej. Jednak miasta uczestniczące w poprzednich naborach pozytywnie oceniają także wpływ kandydowania i przygotowań (mobilizacja lokalnych środowisk) na stan miejskiej kultury.

6 lat przed rokiem obchodów Europejskiej Stolicy Kultury, instytucja odpowiedzialna za proces wyłonienia ESK – w Polsce jest to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – publikuje zaproszenie do składania wniosków aplikacyjnych przez zainteresowane miasta. Europejskie Stolice Kultury są wyznaczane na cztery lata przed właściwym rokiem obchodów. Po zakończeniu naboru, zgłoszone kandydatury oceniane są przez powołany przez Komisję Europejską zespół niezależnych ekspertów.

Następujące polskie miasta – zgodnie z regulaminem – poinformowały MKiDN o zamiarze złożenia wniosku (termin składania wniosków aplikacyjnych mija 15 września br.):

Bielsko Biała,
Bydgoszcz,
Jastrzębie-Zdrój,
Katowice (w imieniu GZM),
Kielce,
Kołobrzeg,
Lublin,
Opole,
Płock,
Pszczyna,
Rzeszów,
Toruń.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY