Platforma ma też działać jako mechanizm informacji zwrotnej umożliwiający rzeczywistą ocenę środków UE z punktu widzenia lokalnego i regionalnego. KR zapewni lokalnym społecznościom regularne i praktyczne informacje na temat działań UE.
Plan działania
Europejski Komitet Regionów (KR) opracował plan działania na rzecz wspierania i wspomagania władz lokalnych i regionalnych w walce z pandemią koronawirusa. Pięciopunktowy plan obejmuje uruchomienie platformy wymiany informacji, która ma pomóc lokalnym i regionalnym przywódcom w komunikowaniu potrzeb i dzieleniu się rozwiązaniami oraz zwiększyć wzajemne wsparcie społeczności lokalnych w całej Europie. Umożliwi również członkom KR-u zgłaszanie uwag na temat już wdrożonych działań UE i tym samym ocenę funkcjonowania polityki w terenie. Komitet zapewni regularne i praktyczne informacje na temat dostępnych środków UE, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości finansowania.
Potrzebne większe wsparcie
W planie działania – zatwierdzonym przez Konferencję Przewodniczących KR-u – wzywa się instytucje UE do zwiększania wsparcia UE dla lokalnych przywódców za pośrednictwem unijnego mechanizmu nadzwyczajnego w dziedzinie zdrowia, mającego na celu między innymi koordynację dystrybucji podstawowego sprzętu medycznego w całej UE. By reagować na potrzeby zdrowotne, społeczne i gospodarcze ludności, przywódcy lokalni i regionalni muszą chronić swoje gospodarki. W planie działania zaapelowano o wsparcie finansowe dla lokalnych przedsiębiorstw i osób dotkniętych bezrobociem, a także o wsparcie UE dla dostosowanych do indywidualnych potrzeb regionalnych strategii ożywienia gospodarczego, opracowywanych obecnie przez wiele regionów UE w celu ustabilizowania gospodarki.
Burmistrzowie chcą się komunikować
Komentując poparcie planu działania, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas powiedział: Członkowie KR-u oraz wszyscy przywódcy lokalni i regionalni w UE podejmują nadzwyczajne starania w walce z pandemią. W tych trudnych czasach musimy się wykazać solidarnością i działać odpowiedzialnie. Wielu przewodniczących regionów i burmistrzów zwróciło się do mnie o utworzenie platformy, która umożliwi członkom KR-u i przywódcom lokalnym i regionalnym w UE komunikowanie potrzeb, dzielenie się informacjami zwrotnymi i pomysłami oraz opracowywanie wspólnych rozwiązań. Plan działania umożliwi również lepsze uwzględnienie potrzeb lokalnych społeczności w zakresie opieki zdrowotnej oraz poświęcenie uwagi społecznym i gospodarczym aspektom pandemii i ich wpływowi na władze lokalne i regionalne.
W ramach swojej roli instytucjonalnej KR jest punktem kontaktowym i punktem odniesienia między Unią Europejską a jej samorządami lokalnymi i regionalnymi. W trakcie obecnego kryzysu jest gotów pomagać regionom i miastom w całej Europie, a także je informować, mobilizować i reprezentować. Pod względem operacyjnym plan działania KR-u przyniesie konkretne wyniki.