100 tys. młodych wolontariuszy – tyle do 2020 r. ma liczyć Europejski Korpus Solidarności. Inicjatywa Komisji Europejskiej ma angażować Europejczyków w wieku 18-30 lat w projekty pomocowe w sytuacjach nadzwyczajnych na terenie całej wspólnoty. Jednocześnie będzie to okazja do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego.
Czym jest Europejski Korpus Solidarności?
Europejski Korpus Solidarności jest nową inicjatywą Unii Europejskiej. Umożliwia on młodym ludziom udział w projektach z zakresu wolontariatu lub rozwoju zawodowego – we własnym kraju lub za granicą – które przynoszą korzyści społecznościom w całej Europie.
Młodzi ludzie uczestniczący w Europejskim Korpusie Solidarności muszą zaakceptować jego misję i zasady oraz zobowiązać się działać w zgodzie z nimi.
Rejestrować się mogą osoby w wieku 17 lat, ale w chwili rozpoczęcia projektu muszą mieć ukończone 18 lat. W korpusie mogą uczestniczyć osoby w wieku do 30 lat.
Po zakończeniu procedury rejestracji członkowie korpusu mogą być wybierani i zapraszani do udziału w szerokiej gamie projektów takich jak: pomoc w zapobieganiu klęskom żywiołowym i odbudowa w następstwie klęsk, pomoc w ośrodkach dla osób ubiegających się o azyl czy rozwiązywanie problemów społecznych w różnych społecznościach.
Projekty wspierane przez Europejski Korpus Solidarności mogą trwać od dwóch do dwunastu miesięcy. Zwykle są one realizowane na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej.
Misja Europejskiego Korpusu Solidarności
Europejski Korpus Solidarności skupia młodych ludzi w celu stworzenia bardziej integracyjnego społeczeństwa, wspierania osób słabszych i reagowania na wyzwania społeczne. Młodzi ludzie, którzy chcą pomagać innym, uczyć się i rozwijać, mogą zdobyć w nim inspirujące i rozwijające doświadczenia.
Zasady Europejskiego Korpusu Solidarności
Członkowie Europejskiego Korpusu Solidarności mają różne pomysły, przekonania i oczekiwania. Organizacje realizujące projekty w ramach Korpusu muszą mieć na uwadze te potrzeby, ponieważ powinny zapewnić uczestnikom projektów atmosferę szacunku i wzajemnego zaufania. Jednocześnie organizacje poświęcają wiele czasu, energii i zasobów, aby opracowywać i realizować wysokiej jakości działania. Należy zatem oczekiwać, że członkowie Europejskiego Korpusu Solidarności wykażą podobny poziom szacunku dla lokalnych społeczności i osób, do których te działania są bezpośrednio skierowane.
Więcej informacji i rejestracja: https://europa.eu/youth/SOLIDARity_pl