

Forum było okazją do trzydniowego dialogu politycznego, wzajemnej wymiany wiedzy i nawiązywania kontaktów.
Głosy miast i wizje przyszłości Europy
Forum Miast, współorganizowane przez Dyrekcję Generalną ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej (DG REGIO) oraz Europejską Inicjatywę Miejską (EUI), stanowiło wyjątkową platformę do dyskusji zarówno na temat realizacji inwestycji w ramach polityki spójności w zakresie zrównoważonego rozwoju miast, jak i innych inicjatyw politycznych UE dotyczących miast. Ułatwiło ono również dzielenie się wiedzą i budowanie potencjału, przyczyniając się jednocześnie do kształtowania przyszłej agendy politycznej UE dotyczącej miast.
Silna obecność polityczna na wszystkich szczeblach
Forum rozpoczęło się od dyskusji przedstawicieli wysokiego szczebla, podczas których potwierdzono kluczową rolę miast w realizacji transformacji ekologicznej i cyfrowej. W trakcie trzydniowego wydarzenia 532 przedstawicieli miast z 36 krajów wraz z przywódcami UE podzieliło się swoimi wizjami bardziej odpornej i przyszłościowej Europy miejskiej.
Wkład w przyszłość polityki miejskiej UE
W 29 sesjach Forum Miast, które odbyły się zarówno na miejscu, jak i online, wzięło udział 119 prelegentów z instytucji lokalnych, regionalnych, krajowych i unijnych, a także z organizacji pozarządowych, środowisk akademickich i programów UE – 55% z nich stanowiły kobiety. Poruszono w nich pilne tematy, takie jak: dostępność mieszkań, działania na rzecz klimatu, innowacje cyfrowe, dostęp do finansowania i partycypacja. Wszystkie sesje miały na celu zebranie konkretnych opinii od uczestników, które zostaną bezpośrednio uwzględnione w programie politycznym UE dotyczącym miast.

Dynamiczna przestrzeń do nawiązywania kontaktów na wielu poziomach
70% uczestników reprezentowało miasta, a pozostała część - władze regionalne, rządy krajowe, instytucje UE i społeczeństwo obywatelskie. Forum stanowiło dynamiczną platformę do wymiany informacji na wielu poziomach. Forum Miast 2025 było też miejscem, w którym praktycy zajmujący się miastami mogli nawiązać kontakty i odkrywać nowe sposoby współpracy. Sieć kontaktów będzie kontynuowana na Portico, platformie UE służącej wymianie wiedzy na temat miast.

Integracja z myślą o przyszłości
Forum było skierowane zarówno do doświadczonych realizatorów zmian w miastach, jak i nowicjuszy, oferując uczestnikom cenną okazję do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w zakresie inicjatyw i polityki UE dotyczących miast poprzez:
- 15 stoisk wystawowych prezentujących kluczowe programy i narzędzia,
- 13 wizyt studyjnych w Krakowie, oferujących konkretne przykłady zrównoważonej transformacji miast,
- setek inspirujących rozwiązań dostępnych za pośrednictwem centrum wiedzy Portico.
Kolejne kroki
Wszystkie materiały z wydarzenia – w tym raport z wydarzenia, prezentacje i nagrania sesji transmitowanych na żywo – zostaną wkrótce udostępnione na platformie Portico, podobnie jak wyniki badania Eurobarometru dotyczącego miast.

Wnioski zebrane podczas Forum pomogą w kształtowaniu kolejnych etapów polityki miejskiej UE, wzmacniając istotną rolę miast w budowaniu bardziej ekologicznej, sprawiedliwej i innowacyjnej Europy.
Kontynuuj rozmowy na Portico
Organizatorzy zachęcają do kontynuowania nawiązywanie kontaktów, korzystania z zasobów i utrzymywania relacji z innymi osobami z całej Europy na Portico, kompleksowej platformie UE dla praktyków zajmujących się miastami. Ze względu na to, że platforma wydarzenia została już wyłączona, można odwiedzić profile uczestników, których spotkało się podczas wydarzenia, w społeczności Portico.