Atak Rosji na Ukrainę wstrząsnął całą Europą. Ponad trzy miliony ludzi uciekło z ojczyzny; nikt jeszcze nie potrafi przewidzieć, jak i kiedy zakończy się wojna. Zadanie zapewnienia opieki i integracji osób z Ukrainy w europejskich krajach przyjmujących uchodźców, spoczywa obecnie w szczególny sposób na miastach – może być to okres kilku miesięcy lub kilku lat.
Wyzwania związane z tym zadaniem są wielorakie. Przykładem może być tworzenie dodatkowych miejsc w szkołach i przedszkolach, zakwaterowanie, przyznawanie świadczeń socjalnych, integracja językowa, miejsca pracy, usługi opieki psychologicznej lub budowanie potencjału organizacji wolontariackich.
Biorąc pod uwagę doświadczenia zdobyte przez Niemcy począwszy 2015 roku, wykorzystujemy trwałą sieć partnerstwa miast, aby połączyć niemieckie i polskie gminy oraz społeczeństwo obywatelskie, zapewnić wsparcie w samopomocy oraz wymieniać konkretne oferty i prośby o pomoc. W związku z napiętą sytuacją spotkanie inaugurujące odbędzie się za pośrednictwem platformy Zoom. Proponujemy ciągłą tj. trwającą równolegle do sesji tematycznych giełdę wymiany kontaktów/informacji oraz krótkie sesje tematyczne poświęcone niżej wymienionym tematom z rundą pytań otwartych. Prelegenci posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie udzielania azylu i zarządzania procesami migracji i mogą odnieść się zarówno do zagadnień krótkoterminowych, szczegółowych, jak i długofalowych i systemowych.
Wspólne Polsko-Niemieckie Forum Samorządowe odbędzie się 8 kwietnia (piątek) w godzinach 11.00-13.00 na platformie Zoom.
Zapraszamy przedstawicieli samorządów do rejestracji na to wydarzenie
https://forms.office.com/r/LdSA7pFK8f (formularz w j. polskim),
a także do przekazania informacji partnerskim samorządom niemieckim
https://forms.office.com/r/3DnEiDJ3J8 (formularz w j. niemieckim).
W załączeniu zaproszenie (w dwóch wersjach językowych) i planowany program spotkania.