Gdynia – Bezdomność pod kontrolą
W grudniu już po raz 12. odbyło się badanie socjodemograficzne osób bezdomnych w Gdyni. Wyniki potwierdzają spadek liczby osób pozostających w kryzysie bezdomności w mieście i to pomimo warunków mogących powodować wzrost tego zjawiska.
Gdynia-badanie_nt_bezdomności.jpg
fot. gdynia.pl

Ostatnio takie samo badanie zostało przeprowadzone w 2021 roku.

Obecne badanie trwało od 4 do 10 grudnia. Miało na celu zebranie informacji na temat liczby osób bezdomnych w ściśle określonym czasie – metodą „stopklatki”. Zorganizował je Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni przy wsparciu policji, straży miejskiej, straży granicznej, Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pracowników szpitali i organizacji pozarządowych. Badanie przeprowadzono na terenie Gdyni oraz w placówkach poza terenem aglomeracji trójmiejskiej, z którymi miasto podpisało stosowne umowy zabezpieczające miejsca dla osób bezdomnych. W akcję było zaangażowanych łącznie około 30 osób.

– Tego typu badania organizujemy w naszym mieście od 22 lat – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Zależy nam na zachowaniu ich ciągłości. Dzięki temu widzimy, jak zmienia się populacja osób znajdujących się w kryzysie mieszkaniowym. Mamy również wgląd w to, ile jest osób, które odmawiają przyjęcia pomocy. Wyniki pozwalają nam na szczegółową analizę zjawiska bezdomności w Gdyni oraz pomagają zaplanować kierunki działań w systemie, by był on skuteczny. Dzięki temu możemy efektywnie pomagać i ograniczać zjawisko bezdomności w Gdyni. Bardzo się cieszę, że ostatnia edycja badania dała wynik mniejszy o 54 osoby. Obecnie to 380 osób, a w 2021 roku – 434 .

Dane są zbierane poprzez kwestionariusz. Najważniejsze zagadnienia dotyczą spraw, takich jak m.in. wiek i stan zdrowia, czas pozostawania w bezdomności i przyczyny takiej sytuacji czy bieżące potrzeby ankietowanych. Jeśli odnajdzie się osobę bezdomną w miejscu, które nie nadaje się do zamieszkania, oferuje się jej pomoc. W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia pomocy medycznej udziela się na miejscu. Zdecydowana większość osób w kryzysie bezdomności jest zabezpieczona w okresie zimowym. Zdarzają się jednak i takie, które dobrowolnie rezygnują z oferowanej pomocy.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY