Decyzję o zakończeniu współpracy podjął prezydent Gdyni – Wojciech Szczurek. To reakcja na politykę francuskiej firmy, która wciąż prowadzi działalność biznesową na terenie Rosji.
W związku z agresją na Ukrainę przywódcy krajów w Europie i na całym świecie nakładają na Rosję sankcje polityczne i gospodarcze. Włączyły się w to również przedsiębiorstwa, w tym duże korporacje. Wszystko po to, by nie wspierać rosyjskiej gospodarki i wyrazić jasny sprzeciw wobec wojny. Zachodnich firm, które nie zawiesiły ani nie ograniczyły działań na rosyjskim rynku, pozostało niewiele. Jedną z nich jest sieć marketów budowlanych Leroy Merlin.
Jeden ze sklepów tej francuskiej sieci znajduje się również w Gdyni. W listopadzie ubiegłego roku Urząd Miasta informował o podjęciu współpracy pomiędzy Wydziałem Środowiska a marketem. Dotyczyła ona promocji miejskich dotacji na gospodarowanie wodami opadowymi. W sklepie były dystrybuowane ulotki informacyjne na temat małej retencji oraz wspomnianego dofinansowania. Można było także skorzystać z porad personelu w tej sprawie.
Jednak w związku z brakiem wyraźnych działań Leroy Merlin wobec agresji Rosji na niepodległą Ukrainę, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek postanowił rozwiązać współpracę z gdyńskim oddziałem tego sklepu. W tej sprawie wystosował list do zarządu spółki Leroy Merlin Polska.
– Na bestialstwo Rosjan w Ukrainie nikt nie może pozostać obojętnym. Na wszelkie sposoby musimy okazywać solidarność z narodem ukraińskim. Jakakolwiek działalność biznesowa prowadzona dzisiaj z Rosją jest formą legitymizacji i akceptacji jej zbrodniczej polityki oraz wsparciem finansowym tych działań. Dlatego głęboko potępiam decyzję kierownictwa firmy Leroy Merlin oraz pozostałych spółek Groupe Adeo o pozostaniu na rynku rosyjskim i nie widzę możliwości kontynuacji naszej współpracy – czytamy w liście prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.
Zakończenie współpracy pomiędzy Urzędem Miasta Gdyni a sklepem Leroy Merlin w zakresie promocji małej retencji, nie oznacza rzecz jasna wycofania się miasta z udzielania dotacji na ten cel. Gdynia w dalszym ciągu zachęca mieszkańców do inwestowania w projekty związane z gospodarowaniem wodą deszczową na terenie własnych nieruchomości. Na ten cel otrzymać można miejską dotację w wysokości 80% poniesionych kosztów do kwoty nawet 10 000 zł.