Mowa o koalicji na rzecz cudzoziemców, przed którą ubiegłe lata postawiły nowe wyzwania i zmieniły nieco charakter działań. Ich efekty i wynikające z nich wnioski stanowiły także ważny wkład w międzynarodowy projekt.
– W Gdyni stale dokładamy starań, aby nasi goście oraz mieszkańcy, niezależnie od pochodzenia czy narodowości, mogli jednakowo korzystać z tego, co oferuje miasto i móc planować tutaj swoją przyszłość – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Działania takie jak spotkania koalicji czy udział projektach pozwalają jeszcze lepiej rozpoznać potrzeby i odpowiadać na nie, co przekłada się na stałą poprawę jakości wsparcia.
Geneza koalicji sięga roku 2016. Wówczas przedstawiciele różnych lokalnych instytucji, organizacji pozarządowych oraz osoby prywatne, w tym lektorzy, wolontariusze oraz imigranci zamieszkujący Trójmiasto od kilku lat, zaczęli spotykać się, aby wspólnie rozmawiać o kwestiach dotyczących cudzoziemców.
Obecnie koalicję tworzą m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni, Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Bank Żywności, Stowarzyszenie Gaudium Vitae, Wydział Edukacji Urzędu Miasta w Gdyni, Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Gdyni, Muzeum Emigracji w Gdyni, Straż Graniczna, Laboratorium Innowacji Społecznych, Gdynia Community Center oraz Szkoła Podstawowa nr 26 w Gdyni.
Jej regularna praca polega głównie na określaniu potrzeb, a w dalszych krokach wspólne wdrażanie działań, które mają ulepszać proces wspierania imigrantów.
Sytuacja związana z wojną w Ukrainie spowodowała, że podmioty działające na terenie Gdyni podjęły nowe inicjatywy, projekty i usługi, dedykowane wspieraniu tych, którzy byli zmuszeni opuścić swój kraj. We wsparcie uchodźców aktywnie włączyły się instytucje międzynarodowe, takie jak UNICEF.
– Istotą koalicji jest także wymiana informacji, doświadczeń i możliwość podejmowania wspólnych działań – podkreśla Dorota Oskarbska, kierownik Zespołu ds. Intensywnej Pracy Socjalnej z Rodziną MOPS Gdynia.