Giżycko - Hortiterapia na podwórkach
Dzięki wsparciu środków unijnych i Fundacji Human Lex Instytut realizowany jest projekt w ramach Streetworking Giżycko, który poza stałymi zajęciami z hortiterapeutką, zakłada też upiększanie podwórek
Gi_ycko_-_podw_rka.jpg
fot. Arch. UM w Giżycku

Hortiterapia, czyli terapia ogrodami, polega na wykonywaniu różnorodnych prac ogrodowych – sadzenia, podlewania, pielenia itp. Stosuje się ją w wielu chorobach, ale także w celach profilaktycznych. Kontakt z zielenią wpływa przecież pozytywnie nie tylko na nasz dobrostan fizyczny, ale i na zdrowie psychiczne. Stąd też Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej od kilku lat stosuje tę formę działania w pracy z dziećmi, młodzieżą i seniorami. Jest to możliwie dzięki współpracy z Instytutem Hortiterapii Zielony Promień z Mrągowa. Współpraca ta została zapoczątkowana w roku 2016 podczas Bajkowego Lata ze Świetlicą, na którą to imprezę dyrektor Ewa Ostrowska zaprosiła panią Zofię Wojciechowską do poprowadzenia warsztatów hortiterapeutycznych. Zajęcia te bardzo spodobały się dzieciom, zaproponowano więc też podobne seniorom z Giżyckiego UTW. Co jakiś czas więc pani Zofia pojawiała się w Giżycku, by tworzyć z dziećmi i studentami III wieku kompozycje kwiatowe, przy okazji opowiadając o oddziaływaniu roślin na człowieka.

W ostatnim okresie dzięki wsparciu środków unijnych i Fundacji Human Lex Instytut realizowany jest projekt w ramach Streetworking Giżycko, który poza stałymi zajęciami z hortiterapeutką, zakłada też upiększenie giżyckich podwórek. Oczywiście tych, które są objęte działaniami Centrum Profilaktyki, czyli przy ulicach Konarskiego, Nowowiejska i Jeziorna. Już od czerwca przygotowywano koncepcje, sadzono rośliny, upiększano kompozycje. Zaangażowane były dzieci, młodzież, ale także rodzice, babcie, opiekunowie i streetworkerzy. Oczywiście samo posadzenie kompozycji kwiatowych nie było jedyną trudnością, ważna jest pielęgnacja i podlewanie, co w lecie jest bardzo ważne. Niemniej jednak podwórka zyskały nowy wygląd i co ważne, pozwalają na integrację mieszkańców oraz zmieniają postrzeganie podwórek.


Dodatkowo w ramach zajęć wakacyjnych w Świetlicy Socjoterapeutycznej upiększono teren przy budynku, stawiając donice z pięknymi kwiatami, które sadziły dzieci pod okiem hortiterapeutki. Ponieważ samo podwórko na ul. Sikorskiego 3 b ze względów finansowych ciągle nie może doczekać się renowacji, to kwiatowe dekoracje znacznie podnoszą walory estetyczne tego przyjaznego dzieciom miejsca.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY