W każdym z 16 województw zasady konkursu są takie same. Konkursy realizowane są w ramach projektu „Asystent Ucznia Ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi – pilotaż”.
26 sierpnia 2021 roku o godzinie 11:00 odbędzie się na około dwugodzinny webinar poświęcony przygotowaniu wniosku grantowego. Liczba miejsc jest ograniczona do 200, decyduje kolejność zgłoszeń. W związku z tym bardzo prosimy, by rejestrowała się tylko jedna osoba od potencjalnego Grantobiorcy. Jednocześnie informujemy, że webinar będzie transmitowany na profilu na Facebooku (link do transmisji pojawi się na tej stronie w dniu webinaru). Ponadto webinar będzie nagrany i udostępniony na stronie projektu. Link do rejestracji - https://mowes.clickmeeting.com...
Zaplanowano dwa nabory wniosków.
Wnioski w pierwszym naborze można złożyć w okresie od 16 sierpnia 2021 do 10
września 2021 roku.
Planowane jest ogłoszenie kolejnego naboru w listopadzie 2021 roku.
W pierwszym naborze realizatorzy projektu planują wydatkowanie 75%, a w drugim 25% środków przeznaczonych dla danego województwa.
Uwaga!
Jeżeli w pierwszym naborze w ramach danego województwa do dofinansowania zostaną rekomendowane wnioski o łącznej wartość równej lub przekraczającej kwotę zaplanowaną dla tego województwa (z zachowaniem przyjętego podziału na typy organów prowadzących szkoły oraz typy szkół), Grantodawca zrezygnuje z przeprowadzania drugiego naboru.
Więcej informacji o konkursach znajdują się na stronie projektu www.asystentspe.pl.
Projekt „Asystent Ucznia Ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi – pilotaż” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa 2 Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.10. Wysoka jakość systemu oświaty.
Rodzaj działań na które przeznaczone jest wsparcie:
1. Grant może zostać wykorzystany wyłącznie na pokrycie kosztów zatrudnienia w szkole i/lub przedszkolu ASPE, przez okres 10 miesięcy.
2. W ramach konkursu wsparciem ASPE mogą być objęci wyłącznie ci uczniowie i uczennice, którzy z racji swoich specjalnych potrzeb edukacyjnych:
● mają trudności:
● w samodzielnym funkcjonowaniu w szkole (poruszaniu się, higienie, rozumieniu treści,
organizacji nauki itp.),
● w komunikowaniu się,
● wynikające z niskich kompetencji społecznych.
● prezentują zachowania agresywne i/lub autoagresywne
● prezentują zachowania utrudniające pracę reszcie klasy (natręctwa, niekontrolowane okrzyki, zachowania itp.)
3. Jeden organ prowadzący szkoły może zrealizować przedsięwzięcie grantowe w maksymalnie 5 prowadzonych przez siebie szkołach.
4. W każdej szkole można zatrudnić w ramach przedsięwzięcia grantowego maksymalnie dwie osoby na stanowisku ASPE.
Podmioty uprawnione do uzyskania grantu
Do konkursu grantowego mogą przystąpić Jednostki Samorządu Terytorialnego i inne osoby fizyczne i prawne z terenu całej Polski, będące organami prowadzącymi:
● przedszkola,
● szkoły podstawowe,
● szkoły branżowe I stopnia,
● licea,
● technika,
posiadające oddziały ogólnodostępne z wyłączeniem szkół specjalnych.
Szczegółowe informacje o podmiotach wykluczonych z ubiegania się o grant znajdują się w Procedurach Realizacji Projektów Grantowych dostępnych www.asystenspe.pl
Wysokość wsparcia
Wnioskodawca ustala wysokość grantu, o który aplikuje w zależności od liczby ASPE, którzy mają być zatrudnieni w szkole/szkołach prowadzonych przez Wnioskodawcę i biorących udział w przedsięwzięciu grantowym, a maksymalna kwota grantu dla jednego Grantobiorcy nie może być wyższa niż iloczyn kwoty 29 222,44 zł i liczby zatrudnianych przez niego ASPE. Grantobiorca może otrzymać tylko jeden grant w ramach projektu.
Okres realizacji wsparcia
Realizacja przedsięwzięcia musi zakończyć się przed 31 stycznia 2023 roku.