II edycja konkursu dla JST
Narodowy Instytut Dziedzictwa rozpoczyna nabór do drugiej edycji konkursu, w którym zostaną nagrodzone modelowe, opracowane i wdrożone, gminne programy opieki nad zabytkami.
Plansza_Samorz_d_dla_dziedzictwa_2021.jpg

Narodowy Instytut Dziedzictwa rozpoczyna nabór do drugiej edycji konkursu „Samorząd dla dziedzictwa”, ogłoszonego przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pod nadzorem Generalnego Konserwatora Zabytków. To projekt adresowany do tych samorządów gminnych, które posiadają prawidłowo opracowany program opieki nad zabytkami, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami i chcą pochwalić się swoimi osiągnięciami w procesie jego realizacji. Tegoroczna edycja konkursu przewiduje zgłoszenia w trzech kategoriach- duże i średnie gminy miejskie, małe gminy miejskie oraz gminy miejsko-wiejskie i wiejskie.

Konkurs jest promocją wzorcowej aktywności lokalnych samorządów w działaniach na rzecz ochrony zabytków, które mogą stać się przykładem najlepszych praktyk służących ochronie i zachowaniu wartości dziedzictwa kulturowego przy jednoczesnej dbałości o zrównoważony rozwój gmin w kontekście gospodarczym i społecznym.

Nagrodę główną dla laureatów konkursu stanowi nagranie filmów promocyjnych, których produkcję zrealizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. Zwycięzcy mogą liczyć również na kampanię informacyjną, którą NID przeprowadzi za pośrednictwem własnych kanałów komunikacyjnych Wszystkie nagrodzone w konkursie gminy, laureaci i wyróżnieni, otrzymają dyplomy i tablice pamiątkowe.

Ciekawym elementem promocji konkursu oraz swoistym informatorem na temat korzyści płynących z uczestnictwa w nim jest podcast „Dlaczego warto wziąć udział w konkursie »Samorząd dla dziedzictwa«?”. Przewodnicząca jury konkursu, prof. UJ dr hab. Monika Murzyn-Kupisz, w rozmowie z dziennikarzem Maciejem Kurzajewskim odpowiada na szereg pytań dotyczących idei konkurs, jego adresatów oraz procedur związanych z wdrażaniem gminnych programów opieki nad zabytkami.


Formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami należy przesłać na adres sekretariatu Konkursu:

Narodowy Instytut Dziedzictwa, Oddział Terenowy w Rzeszowie, ul. Hetmańska 15, 35-045 Rzeszów z dopiskiem „Samorząd dla Dziedzictwa” do 31 maja 2021 r.

Udział w konkursie jest otwarty i bezpłatny.

Patronem konkursu jest dziennik „Rzeczpospolita”.

Partnerem konkursu jest Polska Organizacja Turystyczna.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY