Ile straciły polskie miasta? Wyliczenia dla miast członkowskich ZMP
W związku z trwającymi, trudnymi pracami nad budżetem przyszłego roku w każdym z miast Związku, Biuro ZMP przekazało miastom wyliczone dla każdego z nich rzeczywiste ubytki w dochodach z udziału we wpływach z PIT.
FINANSE
grafika.png

Dzięki przekazanym informacjom ukonkretnione zostaną argumenty przydatne zarówno w rozmowach z radnymi jak i z lokalnymi mediami oraz innymi zainteresowanymi środowiskami.

- Jest to tym ważniejsze, iż wciąż płynący z resortu finansów przekaz o dobrej sytuacji finansów JST jest zdecydowanie odmienny od własnych danych każdego z miast i oceny jego prawdziwej sytuacji – piszą w liście do prezydentów i burmistrzów miast członkowskich Związku prezes Zygmunt Frankiewicz i dyrektor Biura ZMP, Andrzej Porawski.

Obliczenia poparte zostały komentarzem metodologicznym oraz opisami sytuacji dla poszczególnych kategorii naszych członków: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i gmin miejsko-wiejskich, ze względu na odmienne uwarunkowania prawne i finansowe każdej z nich.

Autorzy listu przypominają jednocześnie, iż 19 września br. Biuro ZMP udostępniło dane, w których zestawiono ubytki w PIT z tzw. rekompensatami (z kwoty 8 mld zł rozdysponowanej w grudniu 2021 r. i z kwoty 13,7 mld zł, zapowiedzianej w końcówce bieżącego roku, kosztem zlikwidowanej na rok 2023 subwencji rozwojowej, która miała zawierać rzeczywistą rekompensatę ubytków w PIT.

Dzisiaj, 15 grudnia, każde miasto członkowskie ZMP otrzyma indywidualny wykres pokazujący jego faktyczne ubytki w dochodach z udziału we wpływach z PIT.

W załączeniu przekazujemy ponadto wyliczenia ogólne dla każdej z kategorii miast oraz artykuł ZMP o kryzysie w finansach miast, opublikowany 30 listopada br. w „Rzeczpospolitej”.

W artykule zapowiedziane są działania Związku, planowane w najbliższym czasie, w tym m.in. starania o sprawiedliwe rekompensaty, adekwatny wzrost subwencji „szkolnej” i przywrócenie subwencji rozwojowej w 2023 roku. - Będą one choćby w części skuteczne, jeśli Państwo włączycie się w nasze akcje, poprzez rozmowy z Waszymi posłami i senatorami, wojewodami, marszałkami oraz mediami, jak również w przewidywane wydarzenia wspólne, zwłaszcza przed wyborami parlamentarnymi – piszą do miast Zygmunt Frankiewicz i Andrzej Porawski.

Poniżej w załącznikach także przykładowe indywidualne wykresy dla miast.

Załączniki:
List prezesa Z. Frankiewicza i dyr. Andrzeja Porawskiego do miast (PDF)
Prawda o udziałach miast we wpływach z podatku PIT po zmianach ustawowych
Finanse samorządów w czasach kryzysu - artykuł w „Rzeczpospolitej”
Wykres - Bolesławiec
Wykres - Czechowice-Dziedzice
Wykres - Głogów


POZOSTAŁE ARTYKUŁY