Zadaniem tej sieci jest wzmocnienie kompetencji polskich miast do wdrażania nowej ścieżki rozwoju poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w obszarze partycypacji i konsultacji społecznych.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Związek Miast Polskich w ramach Programu „Rozwój lokalny”, finansowanego ze środków MF EOG na lata 2014 – 2021. Jednym z zadań tego programu jest budowanie Sieci Wymiany Doświadczeń (SWD) dla uczestników projektu oraz innych zainteresowanych miast.
W spotkaniu wzięły udział 22 osoby, w tym przedstawiciele 9 miast: Cieszyna, Kędzierzyna-Koźla, Krosna, Opoczna, Rydułtów, Tarnowa, Przemyśla, Zabrza, Żarów. Spotkanie było prowadzone przez ekspertów Związku Miast Polskich i zrealizowane zostało w formie stacjonarnej.
Celem spotkania było m.in. przygotowanie planu pracy przyszłych spotkań sieci Miasto Obywateli. Uczestnicy głosując wybrali najważniejsze tematy spośród zidentyfikowanych wyzwań w dziedzinie, którą ma zajmować się ta sieć. Oto one:
- wzmocnienie kompetencji osób prowadzących dialog w miastach (Skąd mamy wiedzieć jak to robić? Jak udźwignąć kryzysowe sytuacje, także hejt?);
- przygotowanie merytoryczne mieszkańca do partycypacji;
- praca z „trudnym klientem”, konsultacje tematów zapalnych (Jak zmienić krzyk w konstruktywną dyskusję? Jak usprawnić komunikację między jednostkami i wewnątrz urzędu? Partycypacja wewnątrz JST).
Podczas spotkania prezentację na temat „Tarnowskie Centrum Dialogu” przedstawiła Agnieszka Kawa, wiceprezydent Tarnowa. Idea tworzonego miejsca przewiduje, że będzie można tutaj porozmawiać o mieście i inicjować procesy miastotwórcze, generować pomysły i współtworzyć projekty. Miejsce jest dedykowane wszystkim mieszkańcom, bez względu na wiek, światopoglądy.
Rynek w Tarnowie stał się w trakcie pobytu członków sieci przestrzenią wystawienniczą dla międzynarodowej wystawy plakatów. Konfrontacje Plakatu Studenckiego 2022 to wydarzenie prezentujące współczesne kierunki związane z projektowaniem komunikacji wizualnej. Plakaty w przestrzeni publicznej pokazują to, co ważne, z punktu widzenia młodych ludzi. Wyeksponowano między innymi plakaty: ekologiczne, socjalne, polityczne, kulturalne, dotyczące ochrony praw zwierząt, zagrożeń współczesnej cywilizacji. Spacer nocny poprowadził dla uczestników Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji.
Uczestnicy spotkania też obejrzeli film „O granicach z Brene Brown”, z którego dowiedzieli się m.in. jak zbudować postawę odporną na negatywne emocje i jednocześnie zachować zrozumienie dla innych osób. Krótki film Brene Brown rozjaśnia drogę postępowania nawet najbardziej doświadczonym specjalistom.
Więcej na temat EMPIRII - TUTAJ