Jak zagłosować, by Twój głos się liczył? Praktyczny przewodnik po wyborach samorządowych
Przygotuj się i pomóż innym w przygotowaniu do nadchodzących wyborów samorządowych. Dystrybuuj Poradnik wyborczy i włącz się w kampanię „Co byś zrobił/zrobiła na swoim miejscu?”, aby wspólnie decydować o przyszłości naszych miast.
okładka_poradnik.png
W obliczu nadchodzących wyborów samorządowych, kluczowego momentu, w którym mieszkańcy mają bezpośredni wpływ na przyszłość swoich społeczności, zachęcamy miasta do aktywnego udziału w kampanii „Co byś zrobił/zrobiła na swoim miejscu?”. 

Ta inicjatywa ma na celu przypomnienie naszym mieszkańcom o znaczeniu każdego głosu w kształtowaniu otoczenia, w którym żyjemy.

Z myślą o ich wsparciu w podjęciu świadomych decyzji wyborczych, przygotowaliśmy Poradnik wyborczy - kompendium praktycznych informacji, które mogą okazać się nieocenione przy urnie wyborczej. Gorąco zachęcamy do dystrybucji tego poradnika na Państwa stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych. Niech stanie się on narzędziem, dzięki któremu każdy mieszkaniec poczuje, że ma realny wpływ na losy swojej małej ojczyzny.

Promowanie tego przewodnika to nie tylko sposób na zwiększenie świadomości wyborczej, ale również okazja do pokazania, jak bardzo zależy nam na aktywnym i świadomym uczestnictwie w życiu lokalnym. Wspólnie możemy zachęcić mieszkańców do dokonywania wyborów, które najlepiej odpowiadają ich oczekiwaniom i potrzebom.

Zachęcamy miasta do korzystania z grafik, tekstów, nakładek na zdjęcia profilowe oraz wszelkich materiałów, które są umieszczone na stronach kampanii profrekwencyjnej: 

www.co-bys-zrobil-na-swoim-miejscu.pl

www.co-bys-zrobila-na-swoim-miejscu.pl


Poradnik po wyborach samorządowych
(cały poradnik w wersji PDF oraz zestaw grafik znajdują się pod tekstem w załączeniu)

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. w godzinach 7.00-21.00. Poniżej znajdziecie wszelkie informacje dotyczące głosowania!

Ci z Was, którzy w poprzednich wyborach (do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej) złożyli wniosek o zmianę miejsca głosowania (jednorazowe dopisanie do spisu wyborców), a nie są zameldowani na pobyt stały w danym mieście czy gminie - aby móc tu głosować muszą złożyć wniosek o zameldowanie na pobyt stały albo o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tu: Zmień stały obwód głosowania lub dopisz się do CRW - Gov.pl - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Warto sprawdzić czy jest się ujętym we właściwym stałym obwodzie głosowania, za pomocą e-usługi udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji lub aplikacji mobilnej mObywatel. Tu możecie sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców

W związku z dużą liczbą składanych wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania tuż przed samymi wyborami, nie zwlekajcie z tymi czynnościami do ostatniej chwili! Na wydanie decyzji urząd ma 5 dni.

_____________________

Na kogo będziemy oddawać swój głos?

W wyborach samorządowych 7 kwietnia oddajemy swoje głosy na:

  • radnych miasta
  • radnych sejmiku województwa
  • radnych powiatu
  • radnych gminy
  • radnych dzielnic, osiedli
  • prezydenta miasta, burmistrza, wójta

Wszyscy wybierani są na okres 5 lat.

_____________________

Godziny głosowania

Głosować będzie można od godz. 7.00 do godz. 21.00. Wyjątek stanowi głosowanie w obwodach odrębnych – utworzonych w domach pomocy społecznej, szpitalach, zakładach karnych i aresztach śledczych, gdzie może się ono zakończyć najwcześniej o godzinie 18.00 - oczywiście jeśli wszyscy wyborcy ujęci w spisie wyborców, w danym obwodzie oddadzą swój głos.

_____________________

Jak wybieramy?

Aby wziąć udział w wyborach samorządowych należy udać się do najbliższego lokalu wyborczego, okazać komisji dowód tożsamości i wypełnić karty do głosowania. Każdy głosujący otrzyma cztery karty do głosowania:

  • z listą kandydatów do rady gminy
  • z listą kandydatów do rady powiatu
  • z listą kandydatów do sejmiku województwa
  • z listą kandydatów na wójta (burmistrza lub prezydenta miasta).

Ale uwaga: W miastach na prawach powiatu głosujący otrzymają po trzy karty do głosowania. Dlaczego? W miastach na prawach powiatu nie odbywają się wybory do rad powiatu.

_____________________

Kiedy głos jest nieważny?

Głos uznaje się za nieważny, kiedy w żadnej kratce znajdującej się przy nazwisku kandydata nie zostanie postawiony znak „X”.

Z przepisów Kodeksu wyborczego wynika, że co najmniej dwie linie muszą się przeciąć w obrębie kratki.

Wszelkie dopiski na karcie do głosowania, rysunki czy dopisanie nazwisk nie wpływają na ważność karty i ważność głosu o ile nie znajdą się w obrębie kratki przeznaczonej na oddanie głosu.

Pod koniec stycznia 2024 roku w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie premiera w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Przedstawione zostały również szczegóły kalendarza wyborczego

______

Poradnik powstał w ramach kampanii profrekwencyjnej Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich „Co byś zrobił/zrobiła na swoim miejscu?", która zachęca do aktywnego uczestnictwa w lokalnej demokracji. To właśnie teraz mamy okazję decydować o tym, jak będzie wyglądało nasze miejsce na ziemi. Nie bądźmy obojętni na to, co dzieje się wokół nas. Twoje decyzje, Twoje działania, Twój głos - wszystko to ma ogromne znaczenie. Zdecyduj o przyszłości swojego miasta już 7 kwietnia!

www.co-bys-zrobil-na-swoim-miejscu.pl

www.co-bys-zrobila-na-swoim-miejscu.pl

Załączniki:
PORADNIK WYBORCZY
Poradnik_tekst na www dla mieszkańców
kogo wybieramy 7 kwietnia?
o czym musimy pamiętać?
jak wybieramy 7 kwietnia?
godziny głosowania
jak oddać ważny głos?


POZOSTAŁE ARTYKUŁY