Panel jest częścią przedsięwzięcia pod nazwą „Nowa Ścieżka Rozwoju Jarocińskiego Festiwalu”, który realizowany jest w ramach Projektu „Jarocin-Miastem Jutra”, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach Programu „Rozwój lokalny”.
Celem zadania jest stworzenie spójnej koncepcji rozwoju festiwalu w oparciu o szeroko zakrojone konsultacje społeczne. W badaniu wezmą udział przede wszystkim mieszkańcy Jarocina jako bezpośredni odbiorcy festiwalu. Ankieterzy dotrą do wszystkich grup wiekowych i społecznych, by dowiedzieć się, jakie są oczekiwania mieszkańców wobec festiwalu.
Oprócz badań fokusowych zostanie przeprowadzony szereg otwartych spotkań dla mieszkańców. Wezmą w nich udział organizatorzy innych festiwali, większej i mniejszej rangi, by móc wymienić doświadczenia i przedstawić swoją receptę na sukces. Obok dyskusji o wartościach kulturalnych tego rodzaju wydarzeń duży nacisk zostanie położony na ekonomiczny wymiar festiwalu zarówno pod względem konieczności ponoszenia kosztów organizacji, ale również potencjalnie wymiernych efektów finansowych, jakie niesie on dla lokalnej gospodarki. Punktem odniesienia dla prowadzonych dyskusji z mieszkańcami, będą doświadczenia organizatorów i uczestników renomowanych festiwali i wydarzeń organizowanych w Polsce i Europie. Doświadczenia te będą gromadzone i prezentowane zarówno poprzez wizyty studyjne realizatorów przedsięwzięcia na wybranych festiwalach i wydarzeniach, jak i wizyty organizatorów i użytkowników tych wydarzeń w Jarocinie. W ramach projektu zebrane zostaną wyniki przeprowadzonych badań i powstaną rekomendacje. Powstanie też strategia rozwoju wraz z krótko- (2 letnim) i długoterminowymi (5 letnim) planami realizacji strategii rozwoju festiwalu w przyszłości.
Projekt „Jarocin - Miastem Jutra" w ramach Programu Rozwój lokalny korzysta z dofinansowania w kwocie ponad 3,5 mln euro otrzymanego od Norwegii. Celem programu jest wsparcie małych i średnich miast w wypracowaniu i wdrożeniu przez nie zrównoważonego i systemowego podejścia do rozwoju lokalnego i tym samym do ograniczenia negatywnych zjawisk rozwojowych i podniesienia standardu życia ich mieszkańców.