Kolejne spotkanie w sprawie organizacji szczepień
Z inicjatywy ZMP 22 stycznia odbyło się kolejne spotkanie strony samorządowej KWRiST z ministrem Michałem Dworczykiem w sprawie organizacji szczepień. Spotkania takie będą się odbywać co tydzień
szczepienia_covid_1.jpg
fot. Pixabay

W spotkaniu po stronie rządowej oprócz pełnomocnika rządu ds. szczepień wzięli też udział wiceministrowie zdrowia: Anna Goławska oraz Maciej Miłkowski, a także wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker.

Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacji zgłosił szereg wniosków, m.in. dotyczące utworzenia przynajmniej jednego mobilnego zespołu szczepień w każdym powiecie i mieście na prawach powiatu. Okazało się, że takie właśnie ustalenie podjął zespół rządowy, który spotkał się wcześniej tego samego dnia.

Kolejny wniosek dotyczył koordynatorów gminnych, którzy powinni być powoływani nie na gminę, ale w zależności od liczby mieszkańców. W dużych miastach nie ma bowiem możliwości, aby jedna osoba skoordynowała działania dotyczące nawet kilkuset tysięcy mieszkańców. Potrzebni są tam koordynatorzy dzielnicowi, a nie miejscy.

Marek Wójcik zaproponował też, by zróżnicować stawki wynagrodzeń dla koordynatorów gminnych w zależności od liczby mieszkańców. I tak

- podwójną stawkę powinni otrzymywać koordynatorzy w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców oraz miast na prawach powiatu, które liczą poniżej 50 tysięcy mieszkańców; 

- potrójną stawkę - w miastach powyżej 100 tysięcy 

i wreszcie – poczwórną w miastach powyżej 300 tysięcy mieszkańców. 

Minister Dworczyk obiecał przeanalizować tę propozycję. Ponieważ kolejne spotkanie z samorządowcami w sprawie organizacji szczepień będzie 27 stycznia podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, wtedy powinna zostać przekazana decyzja w tej sprawie. Minister poinformował też, że na wniosek samorządowców w nowelizacji rozporządzenia COVID-owego, które zacznie obowiązywać 23 stycznia br.uwzględniono szczepienie strażników miejskich (wraz z innymi służbami mundurowymi), a także pracowników żłobków w grupie 1.

Samorządowcy apelowali też, by płatności za transport trafiały do gmin na bieżąco, a nawet zaliczkowo, by samorządy nie musiały kredytować działań związanych ze szczepieniami.

Zaproponowali, by jak najszybciej zacząć rozmawiać o zasadach szczepienia nauczycieli, bo to bardzo duża grupa. Na razie nie wiadomo, ilu z nich chce się zaszczepić i kto będzie to organizował - punkty szczepień, szkoły czy samorządy. Warto zaangażować w to JST, przekonywali samorządowcy. W tym przypadku potrzebne jest przygotowanie harmonogramu prac, bo to może pozwolić np. na szybszy powrót do nauczania hybrydowego.


Pojawił się też postulat, by gminy mogły wykorzystywać do transportu osób na szczepienia pojazdy zakupione z dofinansowaniem PFRON-u w ramach Programu wyrównywania szans pomiędzy regionami. W warunkach dofinansowania jednak PFRON określił, że pojazdy mogą być wykorzystywane do przewozu osób niepełnosprawnych w zakresie ich rehabilitacji społecznej, zawodowej lub leczniczej. Pojawia się więc pytanie, czy można będzie wozić tymi pojazdami nie tylko osoby niepełnosprawne, ale też seniorów, którzy nie mają takiego orzeczenia. Rozwiązaniem mogłaby być zmiana warunków, na jakich Zarząd PFRON-u udzielał dofinansowania. Jak zapewnił minister Dworczyk, jest za takim rozwiązaniem, jednak najpierw muszą je przeanalizować prawnicy. Odpowiedź na tę wątpliwość również powinniśmy poznać na KWRIST 27 stycznia.

O dalszych ustaleniach będziemy informować na bieżąco.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY