Komunikat nr 3 Dyrektora Biura ZMP
w sprawie możliwości wydatkowania środków z rezerwy kryzysowej
W związku z eskalacją działań wojennych na Ukrainie możliwy jest znaczny wzrost fali uchodźców z tego kraju. Polskie miasta i gminy muszą się przygotować na tę wciąż niepewną sytuację. Zakładamy, że wszystkie władze i służby samorządowe, zgodnie ze swoimi kompetencjami, przygotowują się na zwiększony zakres zadań i potrzeb oraz pojawiające się sytuacje kryzysowe.
W ślad za poruszeniem tej kwestii podczas spotkania ze stroną rządową w dniu 24 lutego, już 25 bm. ogłoszono stanowisko Krajowej Rady RIO w sprawie możliwości wydatkowania środków z rezerwy kryzysowej JST na cele związane z przyjmowaniem uchodźców przez społeczności lokalne. Z pisma wynika, że nie ma przeszkód prawnych w przeznaczaniu środków z tej rezerwy na cele, które ustawa o zarządzaniu kryzysowym definiuje ogólnie. KR RIO zwraca przy tym uwagę, że kwestię ewentualnych świadczeń kierowanych wprost do konkretnych osób regulują odrębne przepisy. Można jednak finansować liczne działania, jakie miasta zamierzają podejmować w ramach pomocy uchodźcom, rozumianej „grupowo” (punkty zamieszkania, wyżywienia, informacji, pomocy prawnej itp.)
Należy podkreślić, że ustawa określa tylko minimalny poziom rezerwy kryzysowej, zatem nie ma przeszkód, by organ stanowiący ją zwiększył.
(-) Andrzej Porawski
Dyrektor Biura Związku Miast Polskich
Poznań, 26 lutego 2022 r.