Komunikat nr 5 Dyrektora Biura ZMP
w sprawie wniosków ze spotkania w ramach KWRiST w dniu 26 lutego br.
oraz innych ważnych spraw dotyczących pomocy Ukrainie
W związku z wojną w Ukrainie odbywają się regularne spotkania ze stroną rządową w ramach KWRiST, które relacjonujemy na naszej stronie internetowej.
W komunikatach podajemy informacje, które wynikają z tej wymiany albo docierają do nas z innych źródeł.
1. Należy podkreślić, że rząd RP deklaruje sfinansowanie realizacji zadań związanych z przyjęciem uchodźców z Ukrainy w naszych miastach, zapewne w dużej części w formie zwrotu poniesionych kosztów. Sugerujemy miastom i miejskim jednostkom organizacyjnym dokładne dokumentowanie prowadzonych działań. Sadzę, że ubieganie się o dotacje (zapewne poprzez wojewodów) będzie związane z normalnymi formalnościami, które Państwo znacie najlepiej z Waszych dotychczasowych relacji a urzędami wojewódzkimi.
2. Przedstawiliśmy dzisiaj stronie rządowej propozycję dodania nowego ustępu 3 w art. 10 usg, umożliwiającego JST, ich związkom i stowarzyszeniom udzielanie pomocy społecznościom lokalnym innych państw.
3. Po konsultacji z prawnikami nie proponujemy żadnych zmian w procedurze zamówień publicznych. Istniejące przepisy (art. 214 Pzp) umożliwiają bowiem, że „zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności:
- ze względu na wyjątkową sytuację niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której nie mógł on przewidzieć, wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia, a nie można zachować terminów określonych dla innych trybów udzielenia zamówienia.”
Zamówienia publiczne są objęte regulacjami unijnymi. Powyższy przepis wprost powtarza zapis z dyrektywy zamówieniowej.
Nie ma zatem obaw, ale i tutaj dobrze jest zachować rozsądną zapobiegliwość i dobrze opisywać zasadność zastosowania zamówienia z wolnej ręki.
4. Rząd zapowiada, że procedura tworzenia miejsc zakwaterowania dla uchodźców będzie taka sama, jak obowiązująca dla miejsc kwarantanny podczas pandemii COVID-19.
5. Resort edukacji podpowiada, by w przypadku spodziewanego przyrostu liczby dzieci z Ukrainy w szkołach korzystać z możliwości zatrudnienia „pomocy nauczyciela”, zarówno spośród osób przebywających w Polsce (np. studentów z Ukrainy) jak i spośród uchodźców.
6. Resort pracy zapowiada daleko idące ułatwienia w podejmowaniu pracy przez uchodźców. Gdańsk zwraca jednak uwagę na konieczność pilnej zmiany przepisów w tym zakresie.
7. Rząd sugeruje, by pomoc kierowaną przez władze naszych miast do swych miast partnerskich w Ukrainie, przekazywać za pośrednictwem kanału utworzonego przez Agencję Rezerw Materiałowych. Po stronie ukraińskiej odbiór tej pomocy organizuje administracja Obwodu Lwowskiego, zatem należy poinformować miasto partnerskie o skierowaniu pomocy tym kanale.
8. Jutro (28 lutego br.) o 9:00 kolejne spotkanie w ramach Komisji Wspólnej Rządu i ST, a o 12:30 – z resortem zdrowia i NFZ.
(-) Andrzej Porawski
Dyrektor Biura Związku Miast Polskich
Poznań, 27 lutego 2022 r.
Więcej informacji w pozostałych komunikatach ZMP:
Komunikat nr 4 Dyrektora Biura ZMP ws. konkretnych form sprzeciwu wobec agresji Rosji na Ukrainę
Komunikat nr 3 Dyrektora Biura ZMP w sprawie możliwości wydatkowania środków z rezerwy kryzysowej
Komunikat nr 2 w sprawie powoływania struktur koordynujących pomoc dla uchodźców
Komunikat w sprawie reagowania polskich miast na rozwój sytuacji w Ukrainie