Kraków - Zobaczyć człowieka w jego inności
„Różni, ale równi. Zobacz człowieka” – to nowa kampania społeczna realizowana przez Kraków. Jej celem jest dotarcie do mieszkańców z informacją o problemach osób z niepełnosprawnościami oraz o możliwościach i sposobach wzajemnego porozumiewania się.
Zabrze-standard_dostepności.jpg
fot. pexels.com

Ta akcja to efekt realizacji miejskiego projektu „Jej Kraków”. Uczestniczki podczas spotkań zgłaszały potrzebę poruszenia takich zagadnień.

Kampania została podzielona na kilka etapów o tematyce związanej z deficytami narządu wzroku i słuchu, niepełnosprawnością intelektualną (zespół Downa), całościowym zaburzeniem rozwojowym (autyzm) oraz problemem niepełnosprawności ruchowej.

Dla odbiorców stworzony zostanie krótki przekaz na co powinni zwracać uwagę, jak się zachować w obecności osób z niepełnosprawnościami, jak mogą im pomóc, żeby wzajemnie ze sobą czuć się dobrze i komfortowo.

Niejednokrotnie to nie brak empatii, czy wrażliwości, ale lęk i bojaźń przed nieznanym i innym powoduje, że osoby zdrowe nie potrafią właściwie zachować się w różnych sytuacjach, w których mają kontakt z osobą z niepełnosprawnościami. Z tego powodu planujemy stworzyć taki savoir vivre – jak można, trzeba się zachować, jak reagować, co zrobić, o co i jak pytać i czy trzeba pytać – wyjaśnia założenia kampanii Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Na terenie Krakowa zamieszkuje 60 589 osób z ważnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności oraz 2 889 osób, które nie ukończyły 16. roku życia i są osobami niepełnosprawnymi na podstawie wydanych ważnych orzeczeń o niepełnosprawności.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY