Ku zielonej transformacji w Łodzi
Podczas II Samorządowego Kongresu Klimatycznego w Łodzi UMP wręczyła Fransowi Timmermansowi najnowszą publikację „Ku zielonej transformacji. Analiza sytuacji i wyzwań środowiskowych w największych polskich miastach”.
Ochrona środowiska
UMP_Lodz_006.jpg
fot. Arch. UMP, UM st. Warszawy

W trakcie łódzkiego kongresu (18-19 maja) odbywały się dyskusje o globalnych i unijnych politykach klimatycznych, sytuacji samorządów, kryzysie energetycznym, kosztach przeprowadzania zmian i konkretnych rozwiązaniach, które można wprowadzić w przyszłości. Sesja inauguracyjna Samorządowego Kongresu Klimatycznego w Łodzi rozpoczęła się przemówieniem Hanny Zdanowskiej - prezydenta miasta Łodzi i Ambasadora Paktu na Rzecz Klimatu oraz wystąpieniem Fransa Timmermansa - Gościa Honorowego kongresu - Wiceprzewodniczącego Wykonawczego Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu. Podczas inauguracji swoje przemówienie miał także Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy oraz przewodniczący Rady Unii Metropolii Polskich.

- Zielona transformacja miast i obszarów metropolitalnych to nieuchronne wyzwanie związane ze zmianami w wielu obszarach życia mieszkańców oraz sposobu zarządzania miastem.mówiła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Na tym koncentrujemy się w wielu naszych dyskusjach podczas kongresu. Jako tereny zurbanizowane robimy co się da, by sprzyjać środowisku i minimalizować to, co nas czeka w tym zakresie.

Współorganizatorem tegorocznej edycji kongresu są Unia Metropolii Polskich, a strategicznymi partnerami: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Europejski Komitet Regionów, Porozumienie Burmistrzów na Rzecz Klimatu i Energii, Bloomberg Philantropies oraz Forum Energii.

W analizie „Ku zielonej transformacji” (w załączeniu) skupiono się na roli największych miast w drodze do zielonej transformacji i poprawy jakości środowiska naturalnego.

- Techniczne możliwości już mamy. Należy teraz ułatwić samorządom przeprowadzenie odpowiednich inwestycji – uważa Tymoteusz Marzec, koordynator w Unii Metropolii Polskich. - oraz wprowadzić rozwiązania prawne stymulujące rozwój energetyki rozproszonej w jej pełnym wymiarze, tzn. w zakresie źródeł, odbiorców i dystrybucji, przy znaczącym udziale miast w budowaniu społeczności energetycznych.

CBiA przygląda się w niej danym ilościowym na temat:

  • terenów zieleni. 32,7 tys. ha – tyle jest terenów zielonych w miastach UMP
  • jakości powietrza. 4,9 mld zł wydano w całej Polsce na poprawę jakości powietrza atmosferycznego i klimatu w latach 2018-2021.
  • gospodarki odpadami komunalnymi. 1,32 mld zł wydano w całej Polsce na oczyszczanie miast i wsi.
  • gospodarki wodno-ściekowej, energii elektrycznej i gazowej oraz finansowaniu gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

Oprócz danych statystycznych prezentowane są stanowiska ekspertów z branży. Opinie te pokazują z jakimi problemami i wyzwaniami, będą musieli się zmierzyć włodarze miast oraz zarządzający miejskimi spółkami komunalnymi.

Dane z raportu pochodzą z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego, Biuletynów Informacji Publicznej miast UMP oraz z Europejskiej Agencji Środowiska. W analizie wykorzystano również informacje pochodzące z raportów i publikacji związanych z tematem.

Polecamy też - https://www.miasta.pl/aktualno...

Załączniki:
Metropolie w liczbach. Ku zielonej transformacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY