Lex Czarnek – Prezydent Andrzej Duda zaprosił samorządowców
We wtorek 22 lutego prezydent Andrzej Duda spotka się z samorządowcami, by rozmawiać o lex Czarnek. Do Pałacu Prezydenckiego udadzą się przedstawiciele ZMP, UMP oraz ruchu „TAK! Dla Polski".
Legislacja Oświata
fot_marcin_bia_ek.jpg
fot. Marcin Białek

Prezydent spotka się z samorządowcami z trzech organizacji: z ruchu „TAK! Dla Polski" oraz z przedstawicielami Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich. – Wskażemy argumenty przemawiające za tym, by prezydent zawetował lex Czarnek. Ta nowelizacja nie rozwiązuje żadnych problemów w systemie edukacji. Dzieli, zamiast łączyć. Warto, aby wspólnie wypracować nowe rozwiązania i samorządy mogą tu połączyć siły z prezydentem RP – mówi prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, sekretarz Związku Miast Polskich.

Prezydent na podjęcie decyzji w sprawie podpisania nowelizacji prawa oświatowego, zwanego lex Czarnek ma czas do 3 marca. Andrzej Duda może także wysłać część przepisów ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

W spotkanie w Pałacu Prezydenckim wezmą udział:

Ruch Samorządowy:
Jacek Karnowski - prezydent Sopotu
Dorota Zmarzlak - wójt Izabelina

Unia Metropolii Polskich:
Jacek Sutryk - prezydent Wrocławia
Iwona Waszkiewicz - wiceprezydent Bydgoszczy

Związek Miast Polskich:
Zygmunt Frankiewicz - prezes ZMP, senator
Krzysztof Kosiński - prezydent Ciechanowa


Przypomnijmy, że Prezes Związku Miast Polskich, senator Zygmunt Frankiewicz 7 lutego br. zwrócił się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o rozważenie argumentów w sprawie nowelizacji prawa oświatowego, zawartych w opiniach i stanowiskach, które były rozpatrywane przez Senat.

4 lutego br. Senat RP podjął uchwałę o odrzuceniu nowelizacji Prawa oświatowego, którą uchwalił 13 stycznia Sejm RP. Senatorowie wzięli pod uwagę między innymi opinie Rzecznika Praw Obywatelskich, prawników – konstytucjonalistów (prof. Krystian Ziemski, prof. Ryszard Piotrowski), Biura Legislacyjnego Senatu, a także wystosowane do Prezydenta RP po uchwaleniu ustawy pismo Komitetu Badań Pedagogicznych PAN.

- Wokół projektu tej ustawy rozwinęła się szeroka i głośna debata publiczna, której częścią były kwestie światopoglądowe. Nie odnosząc się do nich pragnę zwrócić się do Pana – jako ostatecznego uczestnika procesu legislacyjnego – z apelem o rozważenie argumentów zawartych w załączonych opiniach i stanowiskach, które były rozpatrywane przez Senat – pisał senator Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich do Prezydenta Dudy.
Dodatkowo przekazał prezydentowi tekst jedynego opracowania merytorycznego, jakie o tym projekcie powstało w Sejmie RP. Jest to ocena skutków prawnych regulacji zawartych w projekcie. Istotę oceny zawiera teza 6, która brzmi „Projektowane wzmocnienie roli kuratora oświaty ograniczy samodzielność organów prowadzących szkoły oraz dyrektorów szkół”.

9 lutego Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy prawo oświatowe – lex Czarnek. Trafiła ona do Prezydenta.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY