W ramach zaplanowanych na 2 tygodnie konsultacji społecznych łodzianie będą mieli również możliwość bezpośredniej rozmowy z dyrektorami kluczowych wydziałów Urzędu Miasta Łodzi (ZZM, ZDiT, WGK, ZLM) na dwóch otwartych spotkaniach w centrach handlowych..
- To okazja, aby pokazać łodzianom, jak skonstruowany jest budżet. Spotkania będą miały otwartą formułę: będzie można zgłosić swoje uwagi za pomocą specjalnej ankiety, ale także w ogóle porozmawiać o budżecie. Ważne jest, by świadomość konstrukcji budżetu była wśród mieszkańców miasta jak największa – mówi Grzegorz Justyński, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.
Podsumowaniem tego etapu konsultacji będzie zaplanowane na 25 czerwca spotkanie w Urzędzie Miasta Łodzi. Odbędą się wówczas warsztaty, gdzie w pięciu segmentach problemowych, wypracowane zostaną najważniejsze założenia przyszłorocznego budżetu.
Jak zauważa wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Paweł Bliźniuk organizowane przez miasto konsultacje są odpowiedzią na oczekiwania społeczne. - Ze strony mieszkańców, organizacji pozarządowych zajmujących się partycypacją oraz rad osiedli płynęły sygnały i uwagi, że budżet powinien być konsultowany możliwie jak najwcześniej; w momencie, kiedy przygotowane są założenia do budżetu miasta, bo wtedy urzędnicy, którzy pracują nad konkretnym projektem, są w stanie wpisać i uwzględnić propozycje płynące ze strony mieszkańców. Są to pierwsze od dłuższego czasu takie konsultacje, ale mam nadzieję, że na stałe wpiszą się w harmonogram działań magistratu – zaznacza radny Bliźniuk.
Konsultacje społeczne priorytetów do miejskiego budżetu są uzupełnieniem działań informacyjnych i spotkań prowadzonych obecnie na osiedlach przez Biuro ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.