W imieniu Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, order wręczył Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kuleba. Uroczystość odbyła się w Trybunale Koronnym w Lublinie.
Order Ukrainy „Za Zasługi" III stopnia prezydent Krzysztof Żuk otrzymał za działalność na rzecz pogłębiania współpracy ukraińsko-polskiej. Odznaczenie ustanowione zostało w 1996 r. Do tej pory wyróżnienie otrzymali m.in. Jerzy Kłoczowski, Zbigniew Brzeziński czy Bogdan Borusewicz.
– Dzisiejszą uroczystość traktuję nie tylko jako wielki, osobisty zaszczyt, lecz także gest wobec wszystkich mieszkańców naszego miasta, którzy w ostatnich dziesięcioleciach konsekwentnie budowali dobrosąsiedzką współpracę z partnerami z Ukrainy. Lublin jest dziś miejscem codziennych spotkań Polaków i Ukraińców. Wśród mieszkańców coraz liczniejszą grupę stanowią uczniowie, studenci, przedsiębiorcy i pracownicy z Ukrainy. Systematyczną współpracę z partnerami z Ukrainy prowadzi wiele szkół, organizacji pozarządowych oraz wszystkie uniwersytety. Wszystko to jest możliwe dzięki otwartej, partnerskiej współpracy z bratnimi miastami z Ukrainy, wspólnym projektom, spotkaniom i wizytom. Doświadczenie Lublina pokazuje, że polityka międzynarodowa to już nie tylko domena władz centralnych. Coraz większą rolę odgrywają samorządy, a także organizacje pozarządowe, instytucje kultury, szkoły i uniwersytety. Dziękujemy za docenienie naszej samorządowej polityki dobrosąsiedztwa – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Lublin jest miastem partnerskim dla 7 miast w Ukrainie. Są to: Łuck (1996), Ługańsk (1996), Starobielsk (1996), Lwów (2004), Iwano-Frankiwsk (2009), Równe (2013) i Sumy (2013). Z innymi miastami współpraca prowadzona jest na podstawie listu intencyjnego – to 5 miast zaprzyjaźnionych: Winnica (2013), Kamieniec Podolski (2016), Krzywy Róg (2017), Dniepr (2017), Charków (2017).
Jednym z najaktywniejszych obszarów współpracy z ukraińskimi miastami jest kultura. Lublin jest ważnym miejscem działań artystycznych, spotkań oraz dyskusji artystów z Polski i Ukrainy. Wśród licznych przedsięwzięć realizowanych w Lublinie ważne miejsce zajmują festiwale, koncerty, wydarzenia organizowane przez miejskie instytucje kultury i organizacje pozarządowe. Lubelskie galerie regularnie prezentują ukraińską sztukę współczesną. W ramach projektów kulturalnych koordynowanych przez Miasto Lublin sfinansowano stworzenie i wyposażenie profesjonalnych pracowni miedialab w trzech ukraińskich miastach (Tarnopolu, Iwano-Frankiwsku i Równym).
Od lat Miasto wspiera także lubelskie uczelnie w procesie ich umiędzynarodawiania i pozyskiwania studentów zagranicznych. Lublin wspiera także reformę decentralizacyjną wdrażaną w ukraińskich miastach, realizując szereg projektów i działań dotyczących m.in. planowania strategicznego, budżetów partycypacyjnych i innych narzędzi, tworzenia straży miejskich, biur obsługi mieszkańców, młodzieżowych rad miasta, nowoczesnych rozwiązań energetycznych, miejskiego transportu, promocji miasta, pozyskiwania funduszy europejskich.