Radni Marek zaakceptowali koncepcję Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego (MBO). To pomysł zespołu ds. budżetu obywatelskiego, w którego skład wchodzili przedstawiciele mieszkańców, organizacji pozarządowych, reprezentanci rady miasta oraz burmistrza.
- Cieszę się, że Marki stają się liderem partycypacji społecznej w regionie. Będzie to pierwszy budżet obywatelski skierowany do młodzieży na Mazowszu i jeden z pierwszych w Polsce – mówił niedawno Jacek Orych, burmistrz Marek.
- Chcemy, by młodzi ludzie angażowali się w życie miasta, by czuli, że jest to ich miejsce na ziemi, o którym mogą współdecydować. Dlatego zaproponowaliśmy wprowadzenie Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego (MBO). Będą o nim decydować wyłącznie młodzi, niepełnoletni ludzie, składając propozycje projektów i uczestnicząc w głosowaniu – mówi Paulina Borzecka, przewodnicząca zespołu ds. mareckiego budżetu obywatelskiego.
Młodzieżowy budżet obywatelski jest w pewnym sensie odzwierciedleniem klasycznego budżetu obywatelskiego. Różnice dotyczą oczywiście wieku uczestników i sposobu głosowania. W zamyśle projektodawców propozycję zadania w ramach MBO może zgłosić każdy mieszkaniec, który do 1 stycznia roku, w którym odbywają się konsultacje społeczne, ukończył 10 lat, a nie ma jeszcze 18.