Miasta zapłacą 785 zł za 1 MWh
Doprecyzowanie zapisów dotyczących ceny maksymalnej energii elektrycznej dla JST, sprzedaży rezerwowej, oświadczeń do zastosowania ceny maksymalnej - udało się wynegocjować w wyniku rozmów ze stroną rządową.
electric-cables-3657404_960_720.jpg
fot. Pixabay

Związek Miast Polskich był inicjatorem rozmów z przedstawicielami resortu klimatu i środowiska dotyczących rozwiązania problemów z umowami na zakup energii elektrycznej. W ich wyniku udało się m.in. doprecyzować zapisy dotyczące:

- rozliczeń sprzedaży rezerwowej oraz obowiązków sprzedawcy z urzędu;

- składania oświadczenia do zastosowania ceny maksymalnej;

- ceny maksymalnej, która jest jedyną składową opłat stosowanych w rozliczeniach w obrocie energią elektryczną, także w rozliczeniach za sprzedaż rezerwową;

- mechanizmu ceny maksymalnej, który obejmuje również sprzedaż rezerwową.

Sprzedaż rezerwowa

W informacji przesłanej przez przedstawicieli ministerstwa w kwestii sprzedaży rezerwowej czytamy, że

„W przypadku gdy dotychczasowy sprzedawca zaprzestał sprzedaży paliw gazowych lub energii elektrycznej odbiorcy końcowemu:

1) w umowie o świadczenie usług dystrybucji lub usług przesyłania lub umowie kompleksowej zawartej przez tego odbiorcę końcowego nie został wskazany sprzedawca rezerwowy lub umowa ta nie zawiera upoważnienia operatora systemu dystrybucyjnego do zawarcia w imieniu i na rzecz odbiorcy końcowego umowy sprzedaży rezerwowej lub umowy kompleksowej zawierającej postanowienia umowy sprzedaży rezerwowej albo

2) sprzedawca rezerwowy wskazany przez tego odbiorcę końcowego nie może podjąć, nie podjął lub zaprzestał sprzedaży rezerwowej

operator systemu dystrybucyjnego działając w imieniu i na rzecz tego odbiorcy końcowego, zawiera ze sprzedawcą z urzędu umowę kompleksową."

Cena maksymalna również dla sprzedaży rezerwowej

Resort klimatu i środowiska wyjaśnia również, że ustawa – Prawo energetyczne zapewnia odbiorcom energii (w tym samorządom) dostawy energii elektrycznej w przypadku zaprzestania jej sprzedaży przez dotychczasowego sprzedawcę. Są to regulacje tzw. sprzedaży rezerwowej. Z kolei ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku zabezpiecza samorządy przed wysokimi cenami energii w ramach sprzedaży rezerwowej, gdyż mechanizm ceny maksymalnej obejmuje również sprzedaż rezerwową. Oznacza to, że niezależnie od cennika stosowanego przez sprzedawcę rezerwowego, cena za energię dla samorządów, które znajdą się w tzw. sprzedaży rezerwowej nie przekroczy 785 zł/MWh.

Kwestia składania oświadczenia do zastosowania ceny maksymalnej

W przypadku zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, w tym w przypadku korzystania przez odbiorcę uprawnionego z usług sprzedawcy rezerwowego dotychczasowy sprzedawca energii elektrycznej przekazuje nowemu sprzedawcy energii elektrycznej kopię oświadczenia odbiorcy uprawnionego, o którym mowa w art. 5 ust. 1, w terminie 7 dni od dnia zakończenia dostarczania energii elektrycznej przez dotychczasowego sprzedawcę energii elektrycznej. Cenę maksymalną nowy sprzedawca energii elektrycznej stosuje od dnia rozpoczęcia dostawy energii elektrycznej.

Stosowanie ceny maksymalnej

Aby doprecyzować, że cena maksymalna jest jedyną składową opłat stosowanych w rozliczeniach w obrocie energią elektryczną, także w rozliczeniach za sprzedaż rezerwową w art. 3 dodano ust. 8 w brzmieniu: Cena maksymalna jest jedyną składową opłat stosowanych w rozliczeniach w obrocie energią elektryczną.

Nowe zapisy, przyjęte w nowelizacji ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu zostały jeszcze w grudniu zostały podpisane przez Prezydenta RP i weszły w życie.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY