Nabór do Partnerstw Agendy Miejskiej dla UE - Żywność i Miasta Równości
Miasta oraz organizacje miejskie oraz inni interesariusze są zaproszeni do składania wniosków i zostania partnerem w nowych partnerstwach tematycznych w ramach Agendy Miejskiej dla Unii Europejskiej (UAEU), dotyczących Żywności i Miast Równości.
Nabór-Agenda_Miejska.jpg

O Agendzie Miejskiej dla Unii Europejskiej

Agenda Miejska dla Unii Europejskiej (UAEU) mierzy się z wyzwaniami miejskimi, tworząc partnerstwa między miastami, Komisją Europejską, innymi instytucjami i organami UE, rządami krajowymi oraz innymi interesariuszami, takimi jak organizacje pozarządowe.

Partnerstwa opracowują plany działania, które odnoszą się do trzech filarów AMUE: lepszych regulacji prawnych, lepszego finansowania i lepszej wiedzy.

W 2016 roku Pakt Amsterdamski przedstawił pierwsze 14 tematów miejskich, które zaowocowały analogiczną liczbą partnerstw. Wraz z przyjęciem Porozumienia z Lublany w listopadzie 2021 roku, do istniejącej listy priorytetowych tematów AMUE dodano cztery nowe tematy:

  • Zielone Miasta
  • Zrównoważona Turystyka
  • Żywność
  • Miasta Równości

Pod koniec 2022 roku powstały partnerstwa dla dwóch pierwszych tematów: Zielonych Miast i Zrównoważonej Turystyki.

W tym roku AMUE ogłasza nowe zaproszenie, aby objąć dwa nowe tematy dotyczące Żywności i Miast Równości.

Ocena ex-ante

W naborze wykorzystana zostanie ocena ex-ante w postaci dwóch raportów dotyczących Żywności i Miast Równości. Raporty te będą odgrywać kluczową rolę dla poprawy efektywności przyszłej współpracy na wielu poziomach w tych dwóch obszarach, dostarczając wytycznych dotyczących priorytetów, harmonogramu i działań. Warto zauważyć, że przyszłe partnerstwa tematyczne będą miały swobodę kształtowania szczegółowych tematów, którymi będą chciały się zająć, uwzględniając zalecenia zawarte w tych raportach.

Do raportów można uzyskać dostęp i pobrać je ze stron internetowych odpowiednich partnerstw.

Dokumenty źródłowe

Nabór przebiega w oparciu o dokumenty źródłowe, które wyjaśniają, kto może ubiegać się o udział, jak wygląda proces i kryteria wyboru, a także jaki jest zakres odpowiedzialności dla poszczególnych kategorii partnerów. Zawierają również odniesienia do zagadnień ogólnych, wokół których będą skupiały się partnerstwa.

Dokumenty można uzyskać i pobrać z sekcji zasobów znajdującej się poniżej, a także na stronach internetowych odpowiednich partnerstw.

Dokumenty źródłowe Żywność
Dokumenty źródłowe Miasta Równości
Ocena ex-ante obszaru tematycznego „żywność” (2023)
Ocena ex-ante obszaru tematycznego „Miasta równości” (2023)

_________________

Strona internetowa: Żywność

Przekształcenie systemów żywnościowych wymaga systemowego podejścia, a partnerstwo tematyczne powinno nadać priorytetową rolę miastom w przeprowadzeniu tego przekształcenia. W kontekście obecnego rozwoju wydarzeń i potrzeby wprowadzenia wszechstronnej legislacji dla zapewnienia odporności systemu żywnościowego, partnerstwo powinno dostosować się do obecnych trendów i inicjatyw. Korzystne byłoby, gdyby partnerstwo zostało wsparte przez nadchodzący Ramowy System Zrównoważonych Systemów Żywnościowych UE oraz Radę Polityki Żywnościowej UE.

Głównym celem partnerstwa będzie wspieranie koordynacji i współpracy między tymi inicjatywami, wykorzystując ich wspólne wysiłki na rzecz wprowadzenia przełomowych zmian w systemach żywnościowych i pozycjonowania miast jako katalizatorów tego procesu. Partnerstwo pozwoli na większą elastyczność i skupi się na podejściu systemowym, co pozwoli dostosować się i być na bieżąco z toczącymi się procesami.

Partnerstwo AMUE ds. Żywności będzie działać na kanwie podstawowych wartości, które będą kierować jego działaniami monitorującymi. Wartości te obejmą utrzymanie perspektywy systemu żywnościowego, wsparcie dla wielopoziomowego zarządzania, uwzględnienie rzeczywistej ceny żywności (włączając efekty zewnętrzne) oraz uznanie żywności za prawo człowieka i dobro wspólne.

Aby promować zrównoważone i sprawiedliwe systemy żywnościowe, partnerstwo powinno skupić się na tematach takich, jak agroekologia, sprawiedliwość żywnościowa, dostęp do ziemi i zarządzanie gruntami publicznymi. Należy podkreślić znaczenie lokalizacji systemów żywnościowych, włączenia zewnętrznych kosztów produkcji żywności do cen oraz zachęcania do ustalenia warunków w ramach zamówień publicznych pozwalających wybrać lokalne i organiczne produkty spożywcze. Poprzez wspieranie zharmonizowanej polityki i gromadzenia zasobów, partnerstwo będzie miało potencjał do wprowadzenia systemowych zmian w Unii Europejskiej i przyczynienia się do szerszych celów, takich jak Europejski Zielony Ład i Cele Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Strona internetowa: Miasta Równości

Koncepcja „Miasta Równości” nie posiada ustalonej, uzgodnionej definicji w kontekście polityk i regulacji miejskich. Stanowi to zarówno wyzwanie, jak i szansę dla nowego Partnerstwa Tematycznego. Ideą równości jest to, że pewne grupy ludzi, które są teraz chronione prawnie ze względu na cechy takie jak rasa lub pochodzenie etniczne, niepełnosprawność, płeć i orientacja seksualna, religia i przekonania, w przeszłości spotykały się z dyskryminacją.

Głównym celem nowego Partnerstwa Tematycznego będzie zajmowanie się konkretnymi kwestiami związanymi z równością w miastach. Miasta, które skutecznie i aktywnie wspierają środowisko równości, uwzględniają różnorodne potrzeby wszystkich jednostek i grup społecznych. Planują i zapewniają równe możliwości dla wszystkich, niezależnie od wieku, niepełnosprawności, płci, orientacji seksualnej (LGBTIQ), religii i przekonań, rasy i pochodzenia etnicznego (w tym kraj pochodzenia) lub statusu społeczno-ekonomicznego, zapewniając, że nikt nie zostanie poszkodowany.

Aby osiągnąć ten cel, do tworzenia środowiska sprzyjającego równości konieczne będzie zastosowanie zarówno ukierunkowanych interwencji, z których korzystać będą w sposób szczególny zagrożone grupy, jak i holistycznego myślenia, które będzie prowadziło do zapewnienia, że miasta będą dla wszystkich. Zasada intersekcjonalności, która odnosi się do nakładania się i wzajemnego powiązania różnych form dyskryminacji i zaniedbań, będzie niezbędna w tym działaniu. Poprzez uwzględnienie specyficznych wyzwań, z którymi borykają się różni ludzie i społeczności Partnerstwo Tematyczne może podążyć za kompleksowymi i inkluzyjnymi podejściami w celu osiągnięcia równości w miastach.

Jak aplikować?

Miasta (wszystkich wielkości), regiony, państwa członkowskie, państwa partnerskie, krajowe parasolowe organizacje miejskie oraz inni interesariusze zainteresowani dołączeniem do jednego lub obu nowych Partnerstw Tematycznych dotyczących Żywności i Miast Równości mogą wyrazić swoje zainteresowanie, składając wnioski do 29 września 2023 r. do godziny 18:00 (CET).

Kliknij tutaj, aby ubiegać się o uczestnictwo w Partnerstwie Tematycznym ds. Żywności.

Kliknij tutaj, aby ubiegać się o uczestnictwo w Partnerstwie Tematycznym ds. Miast Równości.

Prosimy zwrócić uwagę, że oddzielna ankieta powinna być złożona dla każdego z Partnerstw Tematycznych.

Uwaga: Po ocenie wniosków przez zewnętrznych ekspertów i Techniczną Grupę Przygotowawczą Agendy Miejskiej lista wybranych partnerów zostanie przedstawiona na spotkaniach Dyrektorów Generalnych ds. Spraw Miejskich (październik 2023) i/lub na spotkaniu ministrów ds. nieformalnej regeneracji miejskiej (listopad 2023) w celu podjęcia decyzji. Wybrani partnerzy zostaną poinformowani drogą mailową i zostaną poproszeni o potwierdzenie swojego wniosku w celu dołączenia do odpowiedniego Partnerstwa Tematycznego od listopada 2023 r.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY