Kilka dni temu ruszył nabór kandydatów do pierwszej edycji wyróżnienia. Czas na składanie wniosków upływa 15 września br.
Nagroda im. Pawła Adamowicza została ustanowiona w marcu 2021 roku, podczas jednego z posiedzeń Europejskiego Komitetu Regionów - organu doradczego Unii Europejskiej, w którym Paweł Adamowicz jako prezydent Gdańska zasiadał od 2011 roku aż do dnia swojej śmierci z rąk zamachowca w styczniu 2019 r.
„Ustanowienie tej nagrody jest hołdem i wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Dla tych, którzy promują równość szans, integrację społeczną i prawa podstawowe. Dla tych, którzy czerpią ze spuścizny Pawła Adamowicza i ją kontynuują (...) Będzie ona wyróżnieniem dla tych, którzy budują pomosty i obalają mury w poczuciu odpowiedzialności za przyszłe pokolenia, torując drogę do przemian społecznych na rzecz najsłabszych i nie wzbraniając się przed pilną walką o prawa człowieka i podstawowe wolności na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym” - czytamy w uzasadnieniu ustanowienia Nagrody.
Nominacje do nagrody mogą otrzymać osoby fizyczne i organizacje z całego świata, które działają aktywnie na polu lokalnym lub regionalnym promując wolność i solidarność, równość, zwalczają dyskryminację i nietolerancję, mowę nienawiści i ksenofobię.
W pierwszej edycji Nagrody nominacje przyjmowane będą tylko z trzech źródeł:
- Europejski Komitet Regionów - 15 lub więcej członków tej organizacji może wystawić wspólnego kandydata;
- ICORN (International Cities of Refuge Network, Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia) - każde z należących do Sieci miast lub regionów może wskazać po jednej nominacji;
- wybrana grupa międzynarodowych organizacji z wieloletnim doświadczeniem działania w obszarach, których Nagroda dotyczy - każda otrzymała zaproszenie do wyznaczenia jednej nominacji.