Nowe miasto w ZMP
Paczków to wyjątkowe miasteczko Opolszczyzny, które zachwyca prawdziwie malowniczym położeniem. Właśnie przyłączyło się do Związku Miast Polskich. To już 355. miasto należące do ZMP.
Paczków-strona.jpeg
fot. paczkow.pl

Paczków został przyjęty do grona miast członkowskich ZMP uchwałą Zarządu Związku w dniu 26 maja br. 

Miasto leży u stóp Gór Złotych, sąsiaduje z aż trzema zbiornikami wodnymi: Jeziorem Otmuchowskim, Nyskim i Zalewem Paczkowskim, niedaleko stąd także do Kotliny Kłodzkiej i pięknych szlaków Sudetów. Poza niezwykłymi walorami przyrodniczo-krajobrazowymi, Paczków to prawdziwa perła historyczna Polski.

Siedzibą gminy jest Paczków - niewielkie miasteczko, które zostało ulokowane przez biskupa wrocławskiego Tomasza I w 1254 r. Miasto idealnie zachowało swój historyczny charakter i kusi turystów wieloma świetnie zachowanymi zabytkami oraz przepełnionym średniowieczną tajemniczością klimatem.

Najważniejsze zabytki, które warto zobaczyć w Paczkowie to ratusz wraz z górującą nad nim wieżą, mury obronne o długości 1200 m z 19 basztami łupinowymi i 4 bramami, Kościół pw. św. Jana Ewangelisty. Ponadto można zwiedzić Muzeum Gazownictwa oraz Metamuzeum Motoryzacji.

Teren Gminy przecinają dwa ważne trakty komunikacyjne. Pierwszy z nich to droga krajowa nr 46 (tzw. trasa podsudecka), biegnąca z Częstochowy przez Opole i Nysę do Kłodzka, natomiast drugi (droga wojewódzka nr 382) prowadzi w okolice Świdnicy (przez Ząbkowice Śląskie. Zaletą Gminy Paczków jest także bliskość granicy z Czechami.

Trasy rowerowe i piesze na terenie gminy są częścią większych szlaków przebiegających przez region. Są to szlaki o różnym stopniu trudności, wyznaczone na lokalnych ścieżkach i drogach gminnych o małym natężeniu ruchu.

Gmina Paczków posiada znaczny potencjał produkcyjny, wywodzący się z tradycji związanych z przemysłem meblowym, chemicznym, maszynowym, produkcji materiałów budowlanych i eksploatacji kruszyw.

- Położony u podnóża Sudetów, blisko 7-tysięczny Paczków jest uroczym miasteczkiem, przepełnionym licznymi zabytkami i tajemniczym klimatem dawnych dziejów. Tworzą go m.in.: renesansowy rynek i ratusz, jedyny w Europie kościół warowny z kamienną studnią czy świetnie zachowane średniowieczne mury obronne, które otaczają miasto. To właśnie z ich powodu Paczków nazywany jest „polskim Carcassonne” - mówi Artur Rolka, burmistrz Paczkowa.

Zapraszamy na www.paczkow.pl

fot. Paczków fb


POZOSTAŁE ARTYKUŁY