O korzyściach otwartego rządzenia – Empirie na Zamku Cieszyn
Na Zamku w Cieszynie 19 i 20 października spotkali się uczestnicy dwóch Sieci Wymiany Doświadczeń Empirie: Miasto Obywateli oraz Sieci Liderów. Rozmawiali o wyzwaniach miast z obszaru otwartego rządzenia.
IMG_2675.jpeg
fot. Archiwum ZMP

Uczestnicy sieci Miasto Obywateli spotkali się już po raz czwarty. W ciągu ostatniego roku, w Tarnowie, Koninie i Trójmieście udało nam się odwiedzić miejsca dedykowane prowadzeniu otwartego dialogu z mieszkańcami.

Rozmawialiśmy z opiekunami Rad Młodzieżowych, twórcami młodzieżowego Teatru Forum, założycielami Centrów Aktywności Obywatelskiej oraz opiekunami Domu Sąsiedzkiego na obszarze rewitalizacji. Dzięki pracownikom konińskiej fundacji Podaj Dalej przejechaliśmy bulwary nad Wartą na wózkach inwalidzkich. Zwiedziliśmy Gdańskie Centrum Kontaktu i Gdyński Urban Lab. Dzięki twórcom Centrum Dolna Brama w Gdańsku poznaliśmy drogę, jaką musi pokonać innowacja zanim stanie się częścią systemu opieki społecznej. Nawiązaliśmy kontakt z fundacją Stocznia, poznaliśmy zespół odpowiedzialny za proces konsultacji w projekcie Młode Miasto w Gdańsku, zobaczyliśmy jak w praktyce wygląda współprojektowanie terenu byłej Stoczni Gdańskiej.

Jesienne warsztaty na Zamku Cieszyn, zgodnie z sugestią uczestników, poświęcone były konkretnym wyzwaniom miast z obszaru otwartego rządzenia. Kto i w jaki sposób powinien informować mieszkańców o porażce? Jak skutecznie komunikować się z młodzieżą? W jaki sposób zainteresować mieszkańców tematem i dotrzeć do nich z informacją o konsultacjach? Czy i jak reagować na pojawiające się w mediach społecznościowych nieprawdziwe informacje? To niektóre z tematów poruszanych podczas otwartej dyskusji.

Miasta prezentowały dobre praktyki, działania które się powiodły i mogą stać się inspiracją dla pozostałych. Usłyszeliśmy o cieszyńskiej Szkole Rzemiosł, śniadaniach biznesowych w Zabrzu i spacerach badawczych w Rydułtowach i Żarach. Rozmawialiśmy też otwarcie o rozwoju budżetu obywatelskiego jako metodzie włączenia obywateli w decydowanie o ich otoczeniu.

Cieszyn zapamiętamy także jako miejsce sieciujące dwa zespoły Empirii. Na prośbę naszych uczestników doszło do spotkania z Siecią Liderów. Przytoczyliśmy przykłady działań, dzięki którym widzimy korzyści z otwartego rządzenia. Omówiliśmy także te, które utrudniły i wydłużyły proces podejmowania decyzji i zniechęciły do podobnych inicjatyw. Powstała lista ciekawych wniosków i praktycznych porad.

Dziękujemy włodarzom Cieszyna, a także dyrekcji Zamku, za ugoszczenie naszego zespołu!

Oprac. Lucyna Maury

Przypomnijmy, że Sieci Wymiany Doświadczeń Empirie są realizowane w ramach Programu „Rozwój Lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

To unikatowe przedsięwzięcie Związku Miast Polskich oparte na popularnej idei sieciowania. Sieci są platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, zrzeszają przedstawicieli miast, które uczą się od siebie nawzajem i wypracowują nowe rozwiązania wokół określonych zagadnień, kluczowych z punktu widzenia rozwoju małych i średnich miast.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY