O lubelskich doświadczeniach z pomocy Ukrainie na spotkaniu online
UM Lublina oraz Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie omówią doświadczenia dotyczące łączenia mieszkańców oferujących mieszkania uchodźcom i relokacji zagranicznej uchodźców.
flaga_Ukrainy.jpg
fot. pixabay.com

Spotkanie odbędzie w formule online, na platformie Zoom, w dniu 30 marca br., w godz. 13:00-14.30.


Link do spotkania:

https://zoom.us/j/95035244927?pwd=d3BtSk44M3BPRDJqUGdSOEh2dnpsZz09 

Identyfikator: 950 3524 4927 Kod: 325861

Swoimi doświadczeniami podzielą się współpracujący od pierwszego dnia wojny wolontariusze Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie oraz pracownicy Urzędu Miasta Lublin, którzy w ciągu 22 dni zakwaterowali bezpłatnie 376 rodzin oraz zorganizowali wyjazd kilkuset uchodźców do sprawdzonych partnerów w Europie Zachodniej.

Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie powstał 24 lutego, pięć godzin od agresji Rosji na Ukrainę. W ramach Komitetu organizacje pozarządowe we współpracy z samorządem wspierają uciekinierów z Ukrainy. Komitet działa w budynku Centrum Kultury w Lublinie. Praca Komitetu zorganizowana jest w kilkunastu sekcjach. Komitet prowadzi całodobową infolinię (w języku ukraińskim, polskim i angielskim) oraz centrum pomocy oferujące przybywającym uchodźcom m.in. zakwaterowanie, wyżywienie, pomoc prawną, psychologiczną i medyczną. Od drugiego tygodnia członkowie komitetu pomagają w przekazywaniu pomocy humanitarnej z Polski i Europy Zachodniej do Ukrainy.

Trzon Komitetu tworzą Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza oraz Fundacja Instytut na rzecz Państwa Prawa. W działania Komitetu zaangażowanych jest tysiące wolontariuszy, w tym 460 wolontariuszy znających język ukraiński oraz kilkudziesięciu pracowników Urzędu Miasta i instytucji kultury.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY