O partycypacji i budowaniu zaufania na pierwszym spotkaniu Sieci „Miasto Obywateli” we Włocławku
W stacjonarnym spotkaniu Sieci Wymiany Doświadczeń 20 i 21 czerwca we Włocławku wzięli udział przedstawiciele miast z: Przemyśla, Tarnowa, Rydułtowych, Zabrza, Krosna, Żarów oraz Opoczna.
13.jpg
fot. Arch. ZMP

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego od wiosny tego roku projektu „Kontynuacja współpracy bilateralnej polskich, norweskich i islandzkich samorządów jako przykład wypracowania trwałych relacji po projektach Rozwoju Lokalnego oraz rozbudowy współpracy w przygotowaniu kolejnej perspektywy finansowej”. Jego intencją jest wsparcie kontynuacji współpracy pomiędzy zainteresowanymi norweskimi/islandzkimi miastami/gminami a 53 polskimi miastami, które uczestniczyły w II i III etapie Programu „Rozwój Lokalny” w ramach EOG i NMF 2014-2021. Działania w ramach Inicjatywy to także pomost do nowej perspektywy finansowej MF EOG i NMF.

Jednym z działań realizowanych w trakcie trwania tego rocznego projektu są spotkania czterech Sieci Wymiany Doświadczeń EMPIRIE z udziałem ekspertów z Norwegii i Islandii.

Budowa zaufania mieszkańców do władz samorządowych

    Miasto Obywateli to sieć łącząca pracowników samorządowych zajmujących się w praktyce budową kultury dialogu w małych i średnich miastach w Polsce. Uczestnicy są ciekawi, jak w innych miastach jest przełamywana bariera pomiędzy mieszkańcami a władzą lokalną. Obszar rewitalizacji jest często polem eksperymentów z obszaru włączenia społecznego.

    Włocławek nie bez powodu był szczególnie predystynowany do roli gospodarza tematu czerwcowego zjazdu sieci. Dzięki gościnności miasta uczestnicy mogli zobaczyć efekty projektów zrealizowanych we Włocławku w oparciu o przedsięwzięcia wpisane do Gminnego Programu Rewitalizacji. 

    Dobre praktyki partycypacyjne

      Proces rewitalizacji Włocławka zreferował prezydent miasta, Krzysztof Kukucki. Prezydent wraz z Pawłem Markiewiczem, zastępcą przewodniczącego Komitetu Rewitalizacji, byli przewodnikami po obszarze objętym Programem. Odwiedzone miejsca były tematem dyskusji. Pokazano, jak remont nadwiślańskich bulwarów wpłynął na zmianę wizerunku miasta.

      Rozmawiano też o postulacie mieszkańców zgłoszonym poprzez budżet obywatelski i o procesie odzyskiwania zieleni na powierzchni Starego Rynku. Przejście ulicą 3-Maja (osią najstarszej dzielnicy Włocławka) było okazją do wizyt w ważnych dla miasta miejscach takich jak: Miodnia, Słodki Fajans, Tymomania, Śródmieście Cafe i Centrum Organizacji Pozarządowych.

      Miodnia - to kawiarnia znana ze sprzedaży kawy i produktów pszczelich. Oprócz produktów na bazie miodów z własnej pasieki, klientów przyciąga niepowtarzalny klimat i rodzinna atmosfera tego miejsca. Założycielami Miodni są państwo Alicja i Włodzimierz Pszczolińscy. Działalność kawiarni Miodnia nie ogranicza się tylko do sprzedaży pszczelich produktów. Właściciele biorą udział niemal w każdym przedsięwzięciu promującym Włocławek, prowadzą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, są autorami projektów w budżecie obywatelskim. Włodzimierz Pszczoliński jest także założycielem izby „Słodki fajans”, w której są gromadzone i pokazywane fajansowe naczynia i dekoracje, przynoszone przez mieszkańców.

      Uczestnicy spotkali się z Eweliną Beneturską, założycielką Pracownia Metamorfozy Mebli Tymomania. Pracowania, za sprawą plebiscytu została laureatem tegorocznej edycji konkursu Markowy Lokal Śródmieścia. Zwiedzili nową siedzibę w kawiarni obywatelskiej Śródmieście Cafe, gdzie rozmawiano z Dominikiem Cieślikiewiczem z Fundacji Ładowarka

      O pracy Włocławskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu uczestnicy rozmawiali z dyrektor Honoratą Maj.

      Międzynarodowa wymiana doświadczeń

        W ramach drugiej edycji projektu Empirie, swoimi doświadczeniami z obszaru otwartego rządzenia dzielą się także eksperci z miast norweskich. Lillian Jahr Oterholt oraz Tina Christophersen przedstawiły metody angażowania mieszkańców w etapy planowania przestrzennego w gminie Lørenskog. Przedstawiono trwający o 1971 roku proces przenoszenia centrum miasta na zupełnie nowy obszar.

        Reprezentanci miast mogli poznać tematy i momenty zapalne procesu konsultacji społecznych oraz metody, jak zapobiegać i reagować na nie. Ekspertki omówiły też role przedstawicieli poszczególnych szczebli polityki lokalnej w Norwegii w budowaniu zaufania mieszkańców do władz. Prezentacja była okazją do konfrontacji podejścia polskiego i norweskiego.

        Spotkanie było także szansą do wymiany spostrzeżeń uczestników pracujących w sytuacji „powyborczej”. Pracownicy urzędów pracują nad ciągłością działań włączających mieszkańców do współdecydowania o realizowanych przez miasta działaniach.

        Więcej w załączonych prezentacjach.

        Załączniki:
        Prezentacja z Norwegii
        Prezentacja z Włocławka


        POZOSTAŁE ARTYKUŁY