Samorządy lokalne i regionalne znajdują się na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. W miastach narasta presja związana ze świadczeniem usług publicznych oraz zadań z zakresu opieki zdrowotnej, społecznej czy edukacji w tych trudnych warunkach związanych z powszechną izolacją, a równocześnie ich źródła dochodów maleją z powodu spowolnienia gospodarczego.
Jakie krótko-, średnio- i długoterminowe skutki pandemia wywiera na funkcjonowanie i finansowanie samorządu miejskiego? Jak do tej pory miasta zareagowały na ten kryzys? Na te pytania stara się odpowiedzieć Organizacja Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w raporcie poświęconym miastom Cities policy responses (w załączeniu wersja angielska).
Raport ten analizuje m.in. funkcjonowanie komunikacji publicznej, praktyki w miejscu pracy, wzorce dojazdów do pracy, sposoby radzenia sobie z dystansem i izolacją społeczną, działania dla grup szczególnie wrażliwych, świadczenie lokalnych usług (zwłaszcza dostarczania wody czy gospodarki odpadami) oraz rodzaje wsparcia dla przedsiębiorstw i ożywienia gospodarczego.
Dzięki wykresom, tabelom i mapom dokument przedstawia w sposób obrazowy różne sytuacje w wielu krajach. Okazuje się, że chociaż koronawirus rozprzestrzenia się na całym świecie, to niektóre regiony radzą sobie w tej sytuacji gorzej niż inne. Na przykład odpowiedzialność władz lokalnych za opiekę zdrowotną jest bardzo zróżnicowana. Wydatki samorządów stanowią ponad 90% wydatków ogółem na opiekę zdrowotną w Szwajcarii i Hiszpanii, a mniej niż 1% we Francji.
OECD zapewnia, że w miarę rozwoju sytuacji raport dotyczący miast (a także samorządów, bo taki też został wydany) będzie regularnie aktualizowany i tym samym stanie się przydatnym źródłem informacji w przyszłości.
Zapraszamy do lektury!