Projekt powstał we współpracy przedstawicieli partnerstwa oraz doradców Związku Miast Polskich.
Dokument wyznacza kierunki rozwoju partnerstwa w perspektywie do roku 2030 i będzie podstawą do ubiegania się o fundusze zewnętrzne na realizację projektów w niej zawartych.
Partnerstwo tworzą gminy: Dobra, Jodłownik, Kamienica, Laskowa, Limanowa, Łukowica, Mszana Dolna, Niedźwiedź, Słopnice, Tymbark, miasta: Limanowa i Mszana Dolna oraz Powiat Limanowski.
Jeszcze do 24 września prowadzone są szerokie konsultacje społeczne projektu strategii terytorialnej Partnerstwa.
Partnerstwo miast i gmin powiatu limanowskiego zostało zawiązane w związku z ogłoszeniem naboru do projektu pilotażowego „Centrum Wsparcia Doradczego”, ale partnerzy współpracowali ze sobą już wcześniej w różnych obszarach, realizując wspólnie projekty oraz różnego rodzaju przedsięwzięcia. Początkowo Partnerstwo skupiało 10 partnerów, jednak już po rozpoczęciu prac nad wspólną strategią rozwoju, Rada Partnerstwa podjęła decyzję o rozszerzeniu Partnerstwa. Tym samym Partnerstwo obejmuje aktualnie teren całego powiatu limanowskiego.
Misją partnerstwa miast i gmin powiatu limanowskiego jest: „Podniesienie atrakcyjności obszaru partnerstwa miast i gmin powiatu limanowskiego zapewniające wysoką jakość życia, pracy i wypoczynku”. W oparciu o sformułowaną misję, a także zidentyfikowane na etapie diagnozy kluczowe wyzwania i kierunki interwencji oraz współpracy zdefiniowano cele strategiczne obszaru partnerstwa. Są nimi:
- zwiększenie konkurencyjności lokalnej gospodarki z uwzględnieniem wewnętrznego potencjału społecznego, kulturowego, środowiskowego, turystycznego i przyrodniczego
- ochrona środowiska naturalnego oraz rozwój infrastruktury odpowiadającej potrzebom mieszkańców obszaru partnerstwa.
Aby cele te zrealizować, Partnerstwo przygotowało cztery projekty strategiczne:
- Podniesienie bezpieczeństwa i samowystarczalności energetycznej.
- Poprawa dostępności komunikacyjnej i cyfrowej obszaru partnerstwa.
- Wzbogacenie oferty turystycznej poprzez m.in. rozbudowę infrastruktury do udostępniania walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych.
- Poprawa stanu środowiska naturalnego w zakresie jakości powietrza, ochrony ziemi, oczyszczania ścieków.
Są to projekty partnerskie realizowane wspólnie przez partnerów. Odpowiadają na zdiagnozowane problemy, a efekty ich realizacji będą odczuwalne na obszarze całego partnerstwa.