Na posiedzeniu 14 kwietnia 2020 r. - realizowanego zdalnie - członkowie Zarządu ZMP postanowili zwrócić się do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, szefowej Krajowego Biura Wyborczego i Głównego Inspektora Sanitarnego o natychmiastowe wydanie jasnych i jednoznacznych – z podaniem podstaw prawnych – przepisów, które unormują realizację przez różne podmioty w warunkach epidemii zadań wynikających z obowiązującego kalendarza wyborczego. Zwrócono uwagę, że ich niewydanie przed upływem kolejnych terminów z kalendarza spowoduje wykonywanie tych zadań na podstawie własnych, jednostkowych interpretacji obowiązujących przepisów, w tym także w formie decyzji o odmowie wykonania czynności zagrażających zdrowiu i życiu obywateli. Pismo w załączeniu.
"Uprzejmie informujemy, że w aktualnym stanie prawnym jesteśmy – jako gminy – zobligowani do realizacji kalendarza wyborczego, wynikającego z postanowienia Marszałka Sejmu RP z dnia 5 lutego 2020 r. o zarządzeniu wyborów Prezydenta RP na niedzielę, 10 maja br.
Wobec zakazów i ograniczeń wprowadzonych w związku z trwającą epidemią stwierdzamy, że:
1) Po powołaniu przez komisarzy wyborczych składów obwodowych komisji wyborczych mamy obowiązek przygotować organizacyjnie pierwsze zebrania komisji, a następnie ich szkolenia. Z przepisów prawa wynika, że czynności te są organizowane w formie zebrań (posiedzeń) albo spotkań szkoleniowych. Komisarze wyborczy informują nas, że będą w nich uczestniczyć on-line, ale od innych osób wymagana jest obecność osobista (obowiązujące przepisy nie przewidują organizowania ich on-line).
2) Komisarze wyborczy poinformowali nas o ustaleniu lokalizacji obwodów głosowania, wielokrotnie w obiektach zamkniętych i niedostępnych w czasie epidemii, a także w obiektach niekomunalnych (w tym państwowych), których gestorzy odmawiają ich udostępnienia na lokal wyborczy.
3) Pracownicy urzędów oraz informatycy (częściowo spoza administracji samorządowej) informują nas o odmowie uczestnictwa w tych zebraniach, powołując się na przepisy wydane na czas epidemii.
4) Podczas epidemii, w związku z przepisami ogłaszanymi na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, nie możemy i nie zamierzamy – jako przełożeni – wydawać naszym pracownikom poleceń służbowych, których wykonanie może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Wynika to z naszego obowiązku działania w ramach Konstytucji i ustaw, które obligują nas do ochrony życia i zdrowia współobywateli, w tym podwładnych.
5) Zgodnie z art. 210 §1 kodeksu pracy w razie, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego. Pracownik nie może ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla niego konsekwencji z powodu powstrzymania się od pracy. Zatem skorzystanie przez pracownika z tego uprawnienia nie może być w szczególności podstawą jego nierównego traktowania, ani nie może stanowić przyczyny uzasadniającej rozwiązanie stosunku pracy. Za czas powstrzymania się od wykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, obliczonego jak za urlop wypoczynkowy. Pracownik, powstrzymując się od pracy niebezpiecznej, powinien pozostawać, w gotowości do świadczenia pracy, do dyspozycji pracodawcy, który może mu polecić wykonywanie innej pracy (bezpiecznej) (np. w trybie art. 42 § 4 kp). Powyższe uprawnienie nie przysługuje tylko osobom, których obowiązkiem pracowniczym jest ratowanie życia ludzkiego lub mienia."
Pismo w załączeniu zostało wysłane również do Prezesa Rady Ministrów RP.