Zadaniem tej sieci jest wzmocnienie kompetencji polskich miast do wdrażania nowej ścieżki rozwoju poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zarządzania finansami miasta w kontekście wykorzystywania dostępnych oraz budowania nowych zasobów miasta. Tworząc wspólnie tę sieć, dzielimy się swoją wiedzą, dobrymi praktykami, doświadczeniami i pomysłami jak rozwiązywać problemy, które w wielu obszarach są wspólne. Celem sieci jest stworzenie prężnie działającej platformy współpracy w obszarach zgodnych ze wspólnie wypracowanym przez miasta Planem Pracy Sieci.
Spotkanie zostało zrealizowane w formie hybrydowej (część uczestników wzięła w nim udział stacjonarnie, a część online). Wzięli w nim udział przedstawiciele 6 polskich miast: Hajnówki, Jarocina, Konina, Włocławka, Zgierza, Żywca.
Miasto Włocławek jako gospodarz zaprezentował dotychczasowe osiągnięcia i dobre praktyki w zakresie projektu System Zarządzania Energią, a podczas wizyty studyjnej poznano zasoby miasta dotyczące tzw. przemysłów czasu wolnego oraz przedsiębiorczości i relacji z lokalnym biznesem.
Wśród wielu zidentyfikowanych wyzwań w pracy sieci kluczowym zagadnieniami, nad którymi dalej będzie pracować sieć, są:
1. Zarządzanie projektami
2. Komunikacja - planowanie a finansowanie
3. Budżet (projekt, klasyfikacja, obieg dokumentów)
4. Analizowanie i monitorowanie inwestycji
5. Zarządzanie długiem
6. Vat przy inwestycjach
7. Źródła finansowania, w tym Polski Ład
8. CUW-y (tworzenie i funkcjonowanie)
Koordynatorem sieci Zasoby Miast/Finanse jest Justyna Pietrzykowska, która wraz ekspertami Agnieszką Dawydzik i Danielem Budzeniem wspólnie animują prace sieci.
Spotkanie zorganizowane zostało przez Związek Miast Polskich w ramach Programu „Rozwój lokalny”, finansowanego ze środków MF EOG na lata 2014 – 2021. Jednym z zadań tego programu jest budowanie Sieci Wymiany Doświadczeń (SWD) dla uczestników projektu oraz innych zainteresowanych miast.
Więcej na temat EMPIRII - TUTAJ.