Pierwszy w Polsce „Słownik poprawnej segregacji”
Bez dobrej segregacji odpadów „u źródła”, czyli w gospodarstwach domowych, gminy nie osiągną wymaganych poziomów recyklingu. Słownik podpowiada, jak segregować aż 450 różnych rodzajów odpadów.
Gospodarka komunalna
odpady.jpg

Specjaliści nie mają wątpliwości – bez dobrej segregacji odpadów „u źródła”, czyli w gospodarstwach domowych, gminy nie osiągną wymaganych poziomów recyklingu. Nie od dziś wiadomo, że proces ten nastręcza mieszkańcom wiele trudności, głównie ze względu na liczne wątpliwości dotyczące kategoryzacji odpadów. Z pomocą przychodzi „Słownik poprawnej segregacji”, który podpowiada, jak segregować aż 450 różnych rodzajów odpadów Do jakiego pojemnika należy wrzucić opakowanie po dezodorancie, papier do pieczenia lub zbite naczynie żaroodporne? Gdzie powinna trafić butelka po chemii gospodarczej i po oleju? Czy kopertę z okienkiem powinniśmy wrzucić do kosza z papierem?

To tylko niektóre z pytań, jakie zadają sobie mieszkańcy, chcący dobrze wypełnić obowiązek segregacji. Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w „Słowniku poprawnej segregacji”, który został opracowany przez ekspertów Działu Edukacji Ekologicznej firmy Abrys oraz Rady RIPOK (Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych). W „Słowniku” zebrano i alfabetycznie ułożono 450 odpadów, z którymi mieszkańcy mogą mieć problemy.

- „Słownik” powstał, aby ułatwić mieszkańcom postępowanie z odpadami – mówi Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady RIPOK i współautor „Słownika”. – Z doświadczenia własnego, jak i moich kolegów wiemy, jak duży wpływ na efektywne działanie sortowni ma prawidłowo przeprowadzona segregacja odpadów w gospodarstwach domowych. „Słownik” to ogromna pomoc dla mieszkańców i powinien trafić do każdego domu. Uniwersalny, prosty i łatwy w percepcji przekaz powinien zachęcić do korzystania z tego opracowania”.

Oprócz części słownikowej, publikacja zawiera też kilka rozdziałów, w których poruszono inne zagadnienia związane z segregacją odpadów. Ci, którzy niechętnie segregują odpady, dowiedzą się, dlaczego warto to robić. Autorzy gruntownie omówili także najczęściej spotykane zasady tego procesu. W „Słowniku” opisano także poszczególne rodzaje odpadów, w tym opady niebezpieczne, których właściwe zagospodarowanie jest szczególnie ważne z punktu widzenia zdrowia ludzi i ochrony środowiska. Sporo uwagi poświęcono również mitom i stereotypom na temat segregacji odpadów, a jest ich wiele. Jeden z nich dotyczy tego, że segregacja nie ma żadnego znaczenia, bo i tak wszystkie odpady trafiają później do tej samej śmieciarki. Dopełnieniem całości jest wyjaśnienie różnych znaków graficznych umieszczanych na opakowaniach.

„Słownik poprawnej segregacji” jest podstawowym i bardzo wartościowym narzędziem, służącym do nauki segregacji, bez której nie uda nam się sprostać unijnym wymaganiom. Według wymagań Unii Europejskiej, już za dwa lata poziom recyklingu i przygotowania do ponownego odpadów komunalnych ma wynieść 50%! To jest duże wyzwanie i możliwe do spełnienia tylko pod warunkiem wsparcia mieszkańców przez narzędzia takie jak to rzetelne i mądre opracowanie.

Więcej informacji

Załączniki:
Słownik - prezentacja
Informacja prasowa
Reklama
Oferta dla ZMP


POZOSTAŁE ARTYKUŁY