Płock – Pomoc dla Żytomierza, wsparcie dla uchodźców
Władze i mieszkańcy Płocka pomagają zaprzyjaźnionemu Żytomierzowi. Opieką i wsparciem otoczyli także uchodźców, którzy przybyli jak dotąd do Płocka. To już 300 osób.
plock_zytomir.png

Pomoc humanitarna dla Żytomierza

Dzięki ofiarności mieszkańców, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców już cztery transporty z pomocą humanitarną wyjechały z Płocka do Żytomierza i na przejście graniczne w Dorohusku. Trzy autokary zawiozły pomoc do Żytomierza, a jeden na przejście graniczne – dla uchodźców, którzy tam są przyjmowani w punkcie recepcyjnym.

Zbiórka darów nadal trwa. Punkty zbiórek znajdują się m.in. w ratuszu oraz w wielu innych miejscach w Płocku.

Z władzami Żytomierza UM w Płocku utrzymuje kontakt poprzez komunikator internetowy. Dzięki temu ma aktualne informacje dotyczące najpilniejszych potrzeb.

Pomoc dla uchodźców

W Płocku przyjmowani są Ukraińcy uciekający przed wojną. W lokalach zarządzanych przez miasto lub wskazanych przez miasto 7 marca znajdowało się ponad 160 osób. Oprócz tego uchodźców przyjmują osoby prywatne. Dla nich miasto uruchomiło punkt rejestracji, gdzie mogą (nie muszą) zgłosić swój przyjazd i uzyskać pomoc od płockiego samorządu. Dotychczas (do 7 marca) zarejestrowało się ponad 300 uchodźców. Otrzymali oni zaświadczenie, na jego podstawie którego mogą jeździć za darmo miejskimi autobusami. W miarę potrzeb zostaną objęci pomocą psychologiczną w miejskich poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Uchodźcy, których przyjęły płockie rodziny, mogą też otrzymać pomoc rzeczową, np. produkty żywnościowe, środki higieniczne.
Pomoc oferują też organizacje pozarządowe.

Zawieszenie współpracy z miastami partnerskimi

Na znak protestu wobec agresji Rosji i jej białoruskiego sojusznika na Ukrainę, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podjął decyzję o zawieszeniu porozumienia o współpracy partnerskiej Płocka z rosyjskim Mytiszczi i Nowopołockiem na Białorusi.

Hymn Ukrainy

Codziennie o godz. 12 na wieży ratusza grany jest na żywo przez trębacza.

Żytomierz broni się! - logo

W geście solidarności z obrońcami Żytomierza, miasta partnerskiego Płocka, na stronie internetowej obok logo Płocka zamieszczone zostało logo – Żytomierz broni się!
Mieszkańcy tego miasta bronią swojej ojczyzny przed agresją Rosji i współpracującej z nią Białorusi. Potrzebują wsparcia przyjaciół – zarówno materialnego, jak i duchowego.

Władze Żytomierza zwróciły się z prośbą o zamieszczenie nowego logo obrony Żytomierza na stronie internetowej Płocka. Dziękując za nasze zaangażowanie i dotychczasową pomoc, podkreślili jak ważna jest dla nich świadomość międzynarodowej solidarności z Ukrainą.

Płocczanie grają dla Ukrainy

Solidarni z Ukrainą to hasło koncertu, który odbył się 5 marca, zorganizowanego, aby symbolicznie okazać wsparcie walczącym Ukraińcom. Koncert był zarówno okazją do zamanifestowania solidarności, jak i przekazania konkretnej pomocy. W jego trakcie prowadzona była zbiórka potrzebnych artykułów.

Infolinia i zakładka na stronie internetowej w języku ukraińskim

Urząd Miasta uruchomił infolinię w języku ukraińskim pod nr tel. 24 367 15 69, która dostępna jest w godzinach pracy urzędu.
Na stronie Urzędu Miasta Płocka - https://nowy.plock.eu/ukraina/ - utworzono zakładkę „Pomoc dla uchodźców” w języku ukraińskim. Znajdują się tam artykuły dotyczące form pomocy, na jaką uchodźcy mogą liczyć w Płocku, m.in. numer infolinii obsługiwanej w języku ukraińskim, dane na temat punktu rejestracji uchodźców, zasady zapisania dzieci do szkoły, informacje o pomocy oferowanej przez organizacje pozarządowe, a także aktualności tematycznie związane z działaniem płockiego samorządu na rzecz Ukrainy.

Szkoły

Kilkanaścioro dzieci rozpoczęło 7 marca naukę w płockich szkołach podstawowych. Kolejni deklarują rozpoczęcie nauki od 14 marca.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY