Polkowice - Psychologiczne wsparcie dla mieszkańców
Polkowiczanie mogą liczyć na bezpłatne wsparcie psychologiczne dotyczące uzależnień w ramach programu polityki zdrowotnej burmistrza Polkowic, Łukasza Puźnieckiego „Pomoc Psychologiczna”.
Zdrowie Z naszych miast
Polkowice_-_psych.jpg


23 lutego to Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest drugą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Specjaliści biją na alarm i zachęcają, by pomocy szukać w profesjonalnych ośrodkach. 

Pandemia nasiliła problem depresji, co widać po naszych statystykach. Problemem jest izolacja i ograniczone kontakty z bliskimi. Depresja to nie chandra. Należy ją leczyć – mówi Zdzisław Ząbek, kierownik Ośrodka Badań Pomocy Psychologicznej w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

W Polkowicach mieszkańcy mogą znaleźć pomoc w Ośrodku Badań Pomocy Psychologicznej przy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Ośrodek zajmuje się pomocą psychologiczną. Specjaliści prowadzą warsztaty oraz terapie indywidulane i grupowe, wspierają powrót do zdrowia osób potrzebujących pomocy. Do dyspozycji polkowiczan pozostaje trzech psychiatrów, dziewięciu psychologów, pielęgniarka ze specjalizacją psychiatryczną oraz terapeuci zajęciowi. 

Polkowiczanie mogą ponadto liczyć na bezpłatne wsparcie psychologiczne w ramach programu polityki zdrowotnej burmistrza Polkowic, Łukasza Puźnieckiego „Pomoc Psychologiczna”. Program skierowany jest do osób uzależnionych, współuzależnionych od alkoholu oraz z tzw. grupy ryzyka. Pierwsze konsultacje i zapisy na wizyty ruszają 1 marca.

W ramach programu polkowiczanie będą mogli skorzystać m.in. z programu terapeutycznego dla dzieci i młodzieży oraz pomocy psychologicznej dla rodziców, programu pracy grupy psychoterapii pogłębionej w zespołach uzależnień czy też zajęć edukacyjnych oraz warsztatów i zajęć z profesjonalistami. W ramach programu działa także Polkowicki Telefon Zaufania.

Zdrowie psychiczne jest również ważne jak fizyczne. Bardzo często nie jesteśmy w stanie rozpoznać depresji czy innych problemów emocjonalnych. Nie wolno ich bagatelizować. Dla mieszkańców naszej gminy pomoc jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy po nią sięgnąć – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

W zeszłym roku ze świadczeń w ramach programu skorzystało ponad 1100 osób.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY