Ponad 30 proc. wszystkich średniej wielkości miast w Polsce zdecydowało się skorzystać z oferty PFR i wsparcia ekspertów w podnoszeniu kompetencji samorządowców odpowiedzialnych za wdrażanie nowych rozwiązań. Do Akademii Miast Przyszłości zgłosiło się 71 miast, reprezentowanych przez łącznie 122 osoby – prezydentów, burmistrzów, dyrektorów i kierowników, którzy podczas intensywnych warsztatów stworzą innowacyjne projekty gotowe do wdrożenia w ich miastach.
Miasta, które biorą udział w pierwszej edycji Akademii Miast Przyszłości PFR to: Biała Podlaska, Chełmno, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Grodzisk Mazowiecki, Grudziądz, Iława, Kluczbork, Konin, Leszno, Lubań, Łowicz, Malbork, Mielec, Mikołów, Mrągowo, Ostróda, Ostrów Wielkopolski, Piastów, Piotrków Trybunalski, Prudnik, Przemyśl, Rydułtowy, Sandomierz, Siemianowice Śląskie, Szczecinek, Wągrowiec, Zakopane, Zamość, Żyrardów.
- Pandemia Covid-19 wymusza na polskich samorządach przejście przyspieszonego kursu wdrażania innowacji. Dla wielu z nich to szansa na sprawne wykorzystanie istniejących możliwości i dokonanie kluczowych inwestycji, które mogą przyczynić się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, utworzenia nowych miejsc pracy czy zatrzymania młodych talentów. Każda długofalowa zmiana wymaga jednak odpowiedniej wiedzy, dlatego stworzyliśmy Akademię Miast Przyszłości PFR – program, który wyposaży samorządowców ze średniej wielkości miast w umiejętności niezbędne do inicjowania i kompleksowej obsługi innowacyjnych projektów – mówił podczas inauguracji Akademii Paweł Borys, Prezes PFR.
Udział w Akademii to okazja do zbudowania w Polsce nowej jakości miast. We współpracy z najlepszymi specjalistami uczestnicy otrzymają dużą dawkę wiedzy i inspiracji z zakresu smart city, poznają szereg potencjalnych rozwiązań usprawniających zarządzanie projektami, analizowanie danych i wykorzystywanie ich w codziennych działaniach. Ważnym tematem będą także partnerstwo publiczno-prywatne, inwestowanie w spółki zależne czy efektywne pozyskiwanie funduszy zewnętrznych. Uczestnicy poznają najnowsze rozwiązania finansowe i prawne, które pozwolą zwiększyć wpływy do budżetu, a te mają szansę przełożyć się na możliwości sfinansowania kolejnych innowacyjnych projektów.
Akademia powstała w odpowiedzi na potrzeby polskich miast. W specjalnej ankiecie samorządy wskazały cztery główne wyzwania, przed którymi stoją: zarządzanie w dobie cyfryzacji, drenaż talentów do dużych ośrodków, zielona transformacja i utrudniona współpraca z biznesem.
- W Akademii Miast Przyszłości stawiamy na wiedzę, praktykę i konkretne rezultaty. Podczas łącznie 10 dni warsztatów samorządowcy będą uczyć się i jednocześnie pracować nad indywidualnymi projektami, aby na zakończenie programu móc zaprezentować konkretny plan innowacyjnych działań lub narzędzi, gotowych do wdrożenia w swoim mieście – mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.
Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest Związek Miast Polskich.