Pomoc Sosnowca dla Powodzian
Miasto Sosnowiec od pierwszych dni po powodzi jest zaangażowane w pomoc dla ludności objętej jej skutkami.
Sosnowiec-pomoc-foto_fb.jpg
fot. Sosnowiec fb

W ramach tych działań zrealizowano:

1. Na terenie Sosnowca, już w niedzielę 15 września, został otwarty punkt do przyjmowania darów dla powodzian. Lista była na bieżąco aktualizowana, aby zbierać te dary, które w danym momencie były najpotrzebniejsze, jak choćby agregatory, osuszacze, łopaty, grabie itp. Do pomocy początkowo wydzielono ok. 12 szkół, aby mieszkańcy mogli także lokalnie zbierać dary, jednak liczba ta szybko się zmieniła. Placówki edukacyjne (szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, przedszkola) same zaczęły organizować lokalne punkty. Dary były zwożone przez pracowników jednostek miejskich oraz strażaków ochotników z sosnowieckiej Porąbki.

Udało się zgromadzić na tyle darów, iż w ciągu 5 dni od uruchomienia, z Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu wyjechały 4 transporty - łącznie ponad 65 ton darów. Planowany jest kolejny transport.

Pierwszy transport wyruszył do Wałbrzycha. Tir z 17 tonami produktów zasilił wałbrzyski hub pomocowy. Były to dary od mieszkańców Sosnowca, Bobrownik, Wojkowic i innych okolicznych miejscowości.

Kolejne 16 ton produktów trafiło bezpośrednio do Głuchołaz, następne dwa transporty łącznie z 32 tonami artykułów trafiały ponownie do bazy w Wałbrzychu, skąd zostały rozdysponowane na najbardziej potrzebujące tereny.

2. Sosnowiec udzielił również wsparcia „osobowego” mieszkańcom zalanych miejscowości. Już na samym początku 12 strażaków z OSP Cieśle wyjechało pomagać w okolicach Kłodzka (głównie Żelazno). Kilka dni później 20 pracowników Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych oraz 13 Ochotników z OPS Cieśle ponownie wyjechało do Kłodzka, w tamtejszych okolicach pomaga w sprzątaniu zalanych terenów. Wraz z nimi wyjechał sprzęt: pompy szlamowe dużej wydajności, ciężki sprzęt burzący, piły do drewna, minikoparka gąsienicowa i quad.

3. Już w pierwszych dniach strażacy z OSP Cieśle pojechali do Opola po psy z terenów, które zostały zalane. Łącznie udało się uratować 4 pieski, które trafiły do sosnowieckiego schroniska, a ekipa jest nadal w pełnej gotowości jeśli będzie potrzeba przywieźć następne.

4. Z zasobów sosnowieckiego zarzadzania kryzysowego zostały przekazane w formie użyczenia: 3 przemysłowe osuszacze pomieszczeń w komplecie z nagrzewnicami i agregatami oraz 3 mniejsze osuszacze w zestawie z nagrzewnicami i agregatami. Ponadto z zasobów zostały wydzielone trzy pompy szlamowe dużej wydajności, z którymi pojechali pracownicy Zakładu Usług Komunalnych bezpośrednio do Kłodzka i tam na miejscu udzielają pomocy ludności.

    5. Pracownicy Sosnowieckich Wodociągów są na miejscu w Lądku Zdroju wraz z profesjonalnym samochodem CityCycler - urządzeniem do hydrodynamicznego czyszczenia sieci kanalizacji z ciągłym systemem odzysku wody do udrażniania kanalizacji. Uczestniczą w czyszczeniu kanalizacji. W gotowości pozostaje ekipa, która może pomóc w naprawie sieci wodociągowej.


    POZOSTAŁE ARTYKUŁY