„Polityka senioralna Miasta Poznania na lata 2023-2026” to dokument adresowany do wszystkich mieszkańców stolicy Wielkopolski, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób, które ukończyły 60. rok życia. Wśród jej głównych celów jest m.in. poprawa warunków i jakości życia seniorów, wykorzystanie ich potencjału, a także zwiększenie ich aktywności społecznej i obywatelskiej.
- Obserwowany wzrost udziału osób starszych w społeczeństwie jest sygnałem dla rządzących, w tym także dla samorządów, by zadbać o przyszłość, w której seniorki i seniorzy nie będą narażeni na wykluczenie ze względów społecznych, gospodarczych i przestrzennych - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Dokument polityki senioralnej jest gwarantem planu budowania miasta przyjaznego starzeniu się.
Dokument wyznacza 8 najważniejszych kierunków działania. Są nimi:
- Zwiększanie dostępności przestrzeni publicznych i budynków
- Rozwój transportu przyjaznego starzeniu się
- Rozwój mieszkalnictwa przyjaznego starzeniu się
- Tworzenie warunków do wzrostu partycypacji społecznej osób starszych
- Kształtowanie w społeczeństwie szacunku wobec osób starszych i tworzenie warunków do inkluzji społecznej
- Tworzenie warunków do partycypacji obywatelskiej najstarszych mieszkańców miasta oraz możliwości zatrudnienia i utrzymania pracy
- Pobudzanie i wspieranie różnorodnych i skutecznych form komunikacji i informacji
- Rozwój, podnoszenie jakości i dostępności usług społecznych oraz ochrony zdrowia.
Działania będą monitorowane, a koordynować je będzie Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.
- Poznań od wielu lat podejmuje liczne inicjatywy, by poprawić jakość życia seniorów - zarówno w obszarach wsparcia społecznego, ochrony i profilaktyki zdrowia, jak i aktywności obywatelskiej oraz społecznej - wyjaśnia Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.