Głogów to jedno z 54 miast, które zakwalifikowały się do drugiego etapu Programu „Rozwój lokalny”. W miastach wybranych do II etapu Programu trwają prace nad przygotowaniem wniosku z pomocą doradców Związku Miast Polskich - warsztaty, mapowanie interesariuszy oraz tworzenie nowej ścieżki rozwoju.
Do końca lipca 2020 roku powołane w każdym mieście zespoły do realizacji projektów mają przygotować m.in. Program Rozwoju Lokalnego i Program Rozwoju Instytucjonalnego każdego z samorządów. Oba dokumenty będą częścią składową wniosku o dofinansowanie, który składany będzie w ramach Funduszy Norweskich.
25 lutego w Głogowie władze miasta zaprosiły do swojej siedziby mieszkańców miasta. W spotkaniu wzięli udział prezydenta Głogowa Rafael Rokaszewicz, Zespół Miejski, Doradcy Miasta, przedstawiciele miejskich instytucji, ale przede wszystkim Interesariusze miasta, którzy zostali wyłonieniu w wyniku mapowania przy użyciu narzędzia wypracowanego w ZMP, a więc reprezentanci przedsiębiorców, Kościoła, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy miasta. Podczas spotkania doradcy wspólnie z urzędnikami z ratusza zachęcali mieszkańców do włączenia się w poszukiwanie nowej ścieżki rozwoju Głogowa. To właśnie oni mają odegrać główną rolę w tych poszukiwaniach.
Na spotkaniu przedstawiono dotychczas zdiagnozowane problemy miasta, podzielono się informacjami na temat dotychczasowych prac przy projekcie oraz zaprezentowano zakres przygotowanego zarysu projektu. Przede wszystkim jednak zaproszono do dalszej współpracy na rzecz miasta wszystkich zgromadzonych. W spotkaniu z ramienia ZMP uczestniczyli doradcy Głogowa Krzysztof Jonczyk i Hanna Czernik, którzy podkreślali istotę włączenia mieszkańców miasta w planowanie nowej ścieżki rozwoju Głogowa.
W spotkaniu uczestniczył również Jerzy Górski, polski triathlonista, mistrz świata w podwójnym Ironmanie z 3 września 1990, bohater filmu „Najlepszy”, (na zdjęciu z doradcami miasta), obecnie prowadzący własną firmę, która jest wypożyczalnią sprzętu dla organizatorów imprez sportowo-rekreacyjnych, ale jednocześnie będący inicjatorem licznych imprez sportowych w regionie. Co istotne pan Jerzy Górski zadeklarował współpracę w ramach projektu.
Aby pozyskać grant z funduszy norweskich potrzebny jest m.in. dialog z miejscowymi przedsiębiorcami, którzy mogą wskazywać konkretne rozwiązania infrastrukturalne, plany rozwoju miasta i swoje potrzeby. Dlatego za pomocą strony internetowej głogowskiego samorządu prowadzona jest ankieta dla przedsiębiorców. Ma ona na celu ocenę stanu i warunków rozwoju przedsiębiorczości w Głogowie. Swoją ankietę mogą także wypełniać mieszkańcy miasta. Badanie dotyczy planu rozwoju lokalnego/ planu rozwoju instytucjonalnego Głogowa.