Projekt „Nowa wiedza – zlecanie usług społecznych podmiotom ekonomii społecznej” jest realizowany w ramach Osi priorytetowej: II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.9 „Rozwój ekonomii społecznej” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój przez Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Projekt jest realizowany przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej w partnerstwie z Podkarpacką Akademią Przedsiębiorczości Katarzyna Podraza.
Celem głównym projektu jest zwiększenie poziomu wiedzy w zakresie społecznie odpowiedzialnego terytorium przedstawicieli co najmniej 580 JST, średnio dwóch osób z JST lub ich jednostek organizacyjnych, tj. co najmniej 1160 osób z 16 województw.
W ramach projektu zostaną przeprowadzone:
• 4-dniowe szkolenia, w tym dwa dni zajęć praktycznych. Szkolenia zostaną przeprowadzone w formie zdalnej;
• min. 5 godzin doradztwa dla każdego JST;
• wizyty studyjne w podmiotach ekonomii społecznej realizujących usługi społeczne użyteczności publicznej.
Planowanym efektem dla każdego JST jest utworzenie planu zwiększania liczby zlecanych usług społecznych użyteczności publicznej.
Udział w programie edukacyjnym przyniesie szereg korzyści społecznych oraz ekonomicznych, zarówno dla JST jak i PES z danego województwa. Należą do nich min.:
• Uzyskanie przez pracowników JST aktualnej wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu identyfikowania możliwych do realizacji usług społecznych użyteczności publicznej we współpracy z PES, znajomości PES na terenie działania jednostki, stosowania odpowiednich trybów zlecania/ powierzania usług PES, umiejętności sporządzania planu zwiększania liczby zlecanych usług społecznych użyteczności publicznej;
• Poznanie dobrych praktyk w zakresie zlecania usług społecznych użyteczności publicznej do realizacji podmiotom ekonomii społecznej przez JST;
• Wzrost zatrudnienia osób bezrobotnych trwale korzystających ze świadczeń pomocy społecznej oraz wzrost wpływów z podatków z tytułu PIT i CIT;
• W programie edukacyjnym przedstawiciele JST będą mieli możliwość poznania modelu przedsiębiorstwa społecznego tworzonego przez samorządy, tj.: spółdzielni socjalnej osób prawnych, spółki z o.o. oraz przykładów dobrze prosperujących przedsiębiorstw społecznych założonych przez JST, świadczących usługi społeczne użyteczności publicznej.
Okres realizacji: 01.01.2020-30.06.2022
Wartość projektu: 2 495 532,20 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 2 103 234,53 zł
Udział w projekcie jest bezpłatny.
Informacji udziela Biuro Projektu:
Podkarpacka Akademia Przedsiębiorczości Katarzyna Podrazaul. Dąbrowskiego 20A 35-036 Rzeszów
Telefon/faks:(0-17) 857-71-00
E-mail: jst@pap.rzeszow.pl
Więcej informacji w załączeniu.